Vandoorne se ve WEC oficiálně stává pilotem Peugeotu | Foto: twitter Stoffela Vandoorna

Foto: twitter Stoffela Vandoorna

Vandoorne se ve WEC oficiálně stává pilotem Peugeotu

Bývalý belgický pilot formule 1 se dočkal závodní sedačky v nejvyšší třídě vytrvalostního mistrovství světa FIA WEC. Stoffel Vandoorne bude od příští sezony závodit s hypervozem Peugeot 9X8.

Vandoorne ve skutečnosti přišel k Peugeotu už před aktuální sezonou. Podpis smlouvy u francouzské stáje mu umožnil kontrakt ve formuli E se značkou DS, která je stejně jako Peugeot součástí koncernu Stellantis. Nicméně Belgičan letos ve WEC zastával pouze roli rezervního pilota.

Situace se změnila začátkem září, kdy Vandoorne naskočil jako závodní pilot do šestihodinovky ve Fudži. Bývalý jezdec McLarenu v Japonsku zaskočil za zraněného Nica Müllera a společně s parťáky v posádce Peugeotu #94 Loicem Duvalem a Gustavem Menezesem obsadil sedmé místo.

Belgičanova spolehlivost, rychlost a spolehlivost, kterou v barvách Peugeotu předvedl nejenom ve Fudži, ale i při různých testováních, nakonec vedly k tomu, že francouzská stáj někdejšího mistra světa formule E angažovala pro kompletní sezonu vytrvalostního mistrovství světa 2024. Vandoorne dost možná zůstane součástí posádky vozu #94, protože od týmu po osmihodinovce v Bahrajnu odejde Američan Menezes.

„Jsem vážně šťastný, že se stávám oficiálním jezdcem týmu pro sezonu 2024. WEC jsem měl vždy v oblibě, a navíc už toto prostředí znám po mých působeních zde v letech 2019 a 2021,“ uvedl Vandoorne pro motorsport.com a připomněl tak, že ve vytrvalostním seriálu už stál dvakrát na stupních vítězů v absolutním pořadí a také se předloni s týmem JOTA Sport stal vicemistrem třídy LMP 2.

„Jednoznačně bylo mým cílem vrátit se do tohoto šampionátu a navíc v této éře, kdy máme v nejvyšší třídě hypervozů tolik různých výrobců.“

„Je fantastické dostat příležitost bojovat o celková vítězství v závodech včetně 24 hodin Le Mans. Myslím si, že o tom sní mnoho jezdců. Jsem vážně vděčný za možnost být součástí tohoto týmu a jsem nadšený z toho, že odstartuji moji cestu s Peugeotem,“ dodal Vandoorne.

Viceprezident skupiny Stellantis pro motorsport Jean-Marc Finot na Vandoornovi ocenil jeho „týmového ducha, výkonnost a konzistentnost, kterou se vyrovnává týmovým kolegům“.

Příští sezona WEC odstartuje pro Stoffela Vandoorna oficiálním testováním v Kataru (24.-25. února), na které naváže úvodní závod na 1812 kilometrů (2. března). Vandoorne bude své angažmá u Peugeotu s velkou pravděpodobností kombinovat se závoděním pro DS Penske ve formuli E po boku Jeana-Érica Vergneho, který bude jeho týmovým kolegou i ve WEC.

Do aktuální sezony WEC už Vandoorne nezasáhne, pro závěrečnou osmihodinovku v Bahrajnu (4. listopadu) se po zranění vrací Švýcar Nico Müller.

Doporučujeme

Články odjinud