Vandoorne měl štěstí, že závod v Římě dokončil

Stoffel Vandoorne se v sobotu v ulicích Říma dočkal svého prvního pódiového umístění ve formuli E. Belgický pilot týmu HWA měl ovšem štěstí, že závod v italské metropoli vůbec dokončil.
Vandoorne měl štěstí, že závod v Římě dokončil

Belgický pilot Stoffel Vandoorne, který ještě v loňské sezóně závodil pro McLaren ve formuli 1, prožíval až do římského závodu obtížný start své kariéry ve formuli E. V Itálii se mu ale podařilo prolomit dosavadní smůlu a dojel do cíle na třetím místě.

Belgičan i jeho tým HWA, který připravuje půdu pro plnohodnotný vstup Mercedesu do elektrického šampionátu, se zatím potýkají s celou řadou technických potíží. Výsledkovou šeď prolomil až Vandoorne umístěním na stupních vítězů v Římě, kde se poprvé podíval mezi tři nejlepší jezdce.

Mitch Evans získal v Římě premiérové vítězství pro Jaguar

Mitch Evans získal v Římě premiérové vítězství pro Jaguar

Sedmadvacetiletý pilot měl ovšem štěstí, že se svým vozem vůbec dokončil poslední kolo závodu. HWA v této sezóně odebírá pohonné jednotky od továrního týmu Venturi, jehož oba piloti Felipe Masa a Edoardo Mortara odstoupili během římského závodu podobně jako Vandoornův týmový kolega Gary Paffet. Všechny tři vozy vyřadila ze závodu technická závada na hnací hřídeli, která nakonec zastavila i Vandoorna. Naštěstí pro Belgičana se tento problém u jeho vozu projevil až po dokončení závěrečného okruhu.

„Myslím si, že to byl problém s hnací hřídelí,“ řekl po závodě Stoffel Vandoorne pro web motorsport.com a zároveň dodal: „Věděl jsem, že se něco děje. Během posledních několika kol jste si mohli všimnout, že hodně zpomaluji.“

Je nutné dodat, že pohonné jednotky Venturi trápí potíže s hnacími hřídelemi během celé sezóny 2018/2019. Do Říma sice Venturi přivezlo aktualizované komponenty, nicméně i ty selhaly, a to jak u továrních vozů, tak u těch zákaznických.

„Nejednalo se o energetický problém. Snažil jsem se chránit auto, nepřejížděl jsem přes obrubníky a před skokem (horizont, na kterém se v Římě vozy formule E odlepují od země; pozn. red.)jsme dával nohu z plynu. Snažil jsem se nedostat do situace, po které musely odstoupit ostatní vozy s pohonnou jednotkou Venturi. Jen se štěstím jsem dojel až do cíle,“ přiznal Belgičan.

Stoffel Vandoorne věřil, že v Římě bude moci bojovat o své první pódium ve formuli E. Jeho sebevědomí podpořil zisk pole position před závodem v Hongkongu.

„Vážně jsem věřil, že už můžeme otočit stránku. Byl to pro nás velmi náročný start do sezóny, a proto je zisk pódia tady v Římě velkým úspěchem pro nás všechny, takže jsem spokojený. Celý víkend jsme dobře pracovali a byli jsme velmi rychlí v kvalifikaci.“

Foto: Formula E

Diskuze (4) Další článek: Týmová režie Ferrari v Číně v řeči čísel a grafů
13:38 | Fernando Alonso zdá se pojede v USA se designem helmy, kterým chce podpořit sopečnou erupcí zasažený ostrov La Palma. Více uveřejní ve čtvrtek.
12:36 | Bývalý šéf motorářů Renaultu Remi Taffin našel novou práci. Bude technickým ředitelem společnosti ORECA, který působí ve vytrvalostních závodech.
17. října | Kimi Räikkönen dnes slaví 42. narozeniny.
16. října | 24. narozeniny dnes slaví Charles Leclerc.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink 18.30–19.30
2. trénink 22.00–23.00
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00