Vandoorna nadchlo Le Mans, chce se vrátit a bojovat o vítězství

Stoffel Vandoorne si s týmem SMP Racing ve třídě LMP 1 prožil svůj debut v Le Mans. Pro sedmadvacetiletého Belgičana to byl druhý závod ve FIA WEC poté, co se v květnu zúčastnil své domácí šestihodinovky ve Spa. Zdá se, že bývalý pilot McLarenu ve formuli 1 se na scéně vytrvalostních závodů čím dál tím více zabydluje.
Vandoorna nadchlo Le Mans, chce se vrátit a bojovat o vítězství

Třetí místo ve Spa, třetí místo v Le Mans. To jsou výsledky trojice Stoffel Vandoorne, Vitalij Petrov, Michajl Aljošin z posledních dvou závodů, které tato posádka absolvovala s prototypem BR Engineering BR1 – AER ruského týmu SMP Racing.

Prototyp #11 absolvoval na trati La Sarthe čistý závod, během kterého bojoval hlavně s vozy týmu Rebellion Racing o třetí pozici. Tu nakonec i zásluhou Stoffela Vandoorna získal. Ruský pilot se díky penalizaci pro prototyp Rebellion #3 dostal na třetí místo a následně úspěšně odolával tlaku ze strany Gustava Menezese. Ten s vozem švýcarské stáje Rebellion nakonec chyboval v zatáčkách Porsche a tím byl boj o „bronzový“ stupínek rozhodnut ve prospěch týmu SMP a trojice Vandoorne, Petrov, Aljošin.

„Moje první zkušenost byla fantastická,“ řekl Stoffel Vandoorne novinářům po skončení 87. ročníku 24 hodin Le Mans.

„Mezi námi a týmem Rebellion Racing to byl velmi vzrušující souboj. Myslím, že v určitých pasážích jsme byli lehce rychlejší než oni,“ říkal Belgičan, který spolu s Gustavem Menezesem dokázal v určitých momentech závodu zajíždět rychlejší kola než vedoucí Toyoty. Na ty nejlepší soukromý vůz v cíli ztratil šest kol, což je o šest méně než loni.

„Naším hlavním cílem bylo vyvarovat se jakýchkoliv potíží a nedělat chyby. Myslím, že to se nám povedlo. Byl to velmi obtížný závod, my jsme ale udržovali dobré tempo a užili jsme si několik pěkných soubojů na trati,“ dodal Vandoorne.

U Toyoty #7 bylo vyměněno nesprávné kolo, podle Alonsa si jeho posádka vítězství nezasloužila

U Toyoty #7 bylo vyměněno nesprávné kolo, podle Alonsa si jeho posádka vítězství nezasloužila

Belgičan si při svém debutu Le Mans oblíbil a rád by se v budoucnosti vrátil. Zatím není jisté, jestli se Vandoorne na trati La Sarthe opět objeví příští rok, pokud by ale s týmem SMP Racing nastoupil do příští sezóny FIA WEC, tak by měl své místo jisté.

„Po mém debutu v Le Mans jsem velmi šťastný. Chci poděkovat Borisovi Rotenbergovi a týmu SMP, že jsem se konečně mohl zúčastnit WEC. Inženýři i Vitalij a Michajl mě velmi přátelsky přivítali ve svém týmu,“ pochvaloval si po svém prvním Le Mans Stoffel Vandoorne atmosféru v SMP Racing.

„Rád bych se vrátil a pokusil se vyhrát.“

Foto: SMP Racing

Další článek: Náš koncept vozu má problém s pneumatikami, říká Binotto. Ferrari chystá sérii upgradů

16. října | Charles Leclerc slaví 23. narozeniny.
16. října | Ve Vietnamu zrušili letošní premiérový závod. Dosud byl oficiálně jen odložený, i když nebyl ani v kalendáři.
15. října | Valentino Rossi má koronavirus.

GP Portugalska

Pátek 23. října 2020
1. trénink 12.00–13.30
2. trénink 16.00–17.30
Sobota 24. října 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 25. října 2020
Závod 14.10