Vandoorna nadchlo Le Mans, chce se vrátit a bojovat o vítězství

Stoffel Vandoorne si s týmem SMP Racing ve třídě LMP 1 prožil svůj debut v Le Mans. Pro sedmadvacetiletého Belgičana to byl druhý závod ve FIA WEC poté, co se v květnu zúčastnil své domácí šestihodinovky ve Spa. Zdá se, že bývalý pilot McLarenu ve formuli 1 se na scéně vytrvalostních závodů čím dál tím více zabydluje.
Vandoorna nadchlo Le Mans, chce se vrátit a bojovat o vítězství

Třetí místo ve Spa, třetí místo v Le Mans. To jsou výsledky trojice Stoffel Vandoorne, Vitalij Petrov, Michajl Aljošin z posledních dvou závodů, které tato posádka absolvovala s prototypem BR Engineering BR1 – AER ruského týmu SMP Racing.

Prototyp #11 absolvoval na trati La Sarthe čistý závod, během kterého bojoval hlavně s vozy týmu Rebellion Racing o třetí pozici. Tu nakonec i zásluhou Stoffela Vandoorna získal. Ruský pilot se díky penalizaci pro prototyp Rebellion #3 dostal na třetí místo a následně úspěšně odolával tlaku ze strany Gustava Menezese. Ten s vozem švýcarské stáje Rebellion nakonec chyboval v zatáčkách Porsche a tím byl boj o „bronzový“ stupínek rozhodnut ve prospěch týmu SMP a trojice Vandoorne, Petrov, Aljošin.

„Moje první zkušenost byla fantastická,“ řekl Stoffel Vandoorne novinářům po skončení 87. ročníku 24 hodin Le Mans.

„Mezi námi a týmem Rebellion Racing to byl velmi vzrušující souboj. Myslím, že v určitých pasážích jsme byli lehce rychlejší než oni,“ říkal Belgičan, který spolu s Gustavem Menezesem dokázal v určitých momentech závodu zajíždět rychlejší kola než vedoucí Toyoty. Na ty nejlepší soukromý vůz v cíli ztratil šest kol, což je o šest méně než loni.

„Naším hlavním cílem bylo vyvarovat se jakýchkoliv potíží a nedělat chyby. Myslím, že to se nám povedlo. Byl to velmi obtížný závod, my jsme ale udržovali dobré tempo a užili jsme si několik pěkných soubojů na trati,“ dodal Vandoorne.

U Toyoty #7 bylo vyměněno nesprávné kolo, podle Alonsa si jeho posádka vítězství nezasloužila

U Toyoty #7 bylo vyměněno nesprávné kolo, podle Alonsa si jeho posádka vítězství nezasloužila

Belgičan si při svém debutu Le Mans oblíbil a rád by se v budoucnosti vrátil. Zatím není jisté, jestli se Vandoorne na trati La Sarthe opět objeví příští rok, pokud by ale s týmem SMP Racing nastoupil do příští sezóny FIA WEC, tak by měl své místo jisté.

„Po mém debutu v Le Mans jsem velmi šťastný. Chci poděkovat Borisovi Rotenbergovi a týmu SMP, že jsem se konečně mohl zúčastnit WEC. Inženýři i Vitalij a Michajl mě velmi přátelsky přivítali ve svém týmu,“ pochvaloval si po svém prvním Le Mans Stoffel Vandoorne atmosféru v SMP Racing.

„Rád bych se vrátil a pokusil se vyhrát.“

Foto: SMP Racing

Váš názor Další článek: Náš koncept vozu má problém s pneumatikami, říká Binotto. Ferrari chystá sérii upgradů