V Turecku začal prodej vstupenek. Místní překvapily ceny, volají po bojkotu

Turecko mělo nahradit Kanadu, ale kvůli cestovním omezením byl nakonec závod zrušen. Istanbul však dostal druhou šanci a na začátku října nahradí Singapur.
Foto: Getty Images
V Turecku začal prodej vstupenek. Místní překvapily ceny, volají po bojkotu  | Foto: Getty Images

Prodej vstupenek začal v Turecku včera odpoledne. Informace o zahájení prodeje se ale objevily už o víkendu a místní fanoušci byli nepříjemně překvapeni.

V Turecku se jelo už vloni. Fanoušci však nakonec nebyli na okruh vpuštěni. Vloni začínaly ceny vstupenek na 90 lirách. Letos je nejlevnější lístek za 300 lir. 

Například vstupenka Silver 8 pro tribunu v zatáčkách 12. až 14. stála vloni 850 lir, letos stojí stejný lístek 1500 lir a to si ho musí fanoušek koupit do konce měsíce, poté bude cena dokonce 1875 lir. Nejdražší platinum stál vloni 1900 lir, letos 3300 lir.

Fanoušky naštvalo zdražení ale i samotná cena. 1 lira je 2,5 Kč, ale v Turecku je průměrná mzda (na kterou většina nedosáhne) poloviční ve srovnání s Českem – tedy v přepočtu asi 17 tisíc korun.

Turecko trápí velká inflace a také propad kurzu liry vůči zahraničním měnám. Když se jel závod v roce 2011, prodávala se lira za 11 Kč, vloni to bylo za necelé 3 Kč a dnes je to zmíněných 2,5 Kč.

Na sociálních sítích fanoušci vyjádřili obavy, že tribuny zaplní především zahraniční turisté. Někteří fanoušci vyzvali k bojkotu. Populárním se stal hashtag #TurkishGPBoykot.

Další článek: Mazepina překvapila technická složitost F1 a těší se na lehčí šasi

Témata článku:

Aktuality

4. února | EisKing přinesl rozhovor s Romanem Staňkem... 
3. února | Ve třech amerických závodech pojede Red Bull se zbarveními, které navrhnou fanoušci.... to je asi jediná důležitá informace, která za 30 minut prezentace Red Bullu zazněla. 
3. února | Ferrari dnes poprvé nastartovalo motor v letošním voze. 

Začátek sezóny

Prezentace
Red Bull 3. února
Williams 6. února
Alfa Romeo 7. února
AlphaTauri 11. února
Aston Martin 13. února
McLaren 13. února
Ferrari 14. února
Mercedes 15. února
Alpine 16. února
Testy Bahrajn
1. den 23. února
2. den 24. února
3. den 25. února