V sobotu čeká Alonsa první start ve WEC, včera byl nejrychlejší v tréninku

Belgické Spa se chystá na start další sezóny světového vytrvalostního šampionátu FIA WEC. S továrním týmem Toyota na startu nebude chybět ani dvojnásobný mistr světa formule 1 Fernando Alonso.

Poprvé od obnovení mistrovství světa ve vytrvalostních závodech v roce 2012 startuje tento šampionát v belgickém Spa. Závod na belgické půdě býval až do loňské sezóny vždy v kalendáři jako druhý v pořadí po šestihodinovce na Silverstonu (jedinou výjimkou byl rok 2012, kdy sezóna startovala na Sebringu).

Šestihodinový závod na okruhu Spa-Francorchamps má bohatou historii píšící se až do roku 1953. Od ročníku 1963 byla šestihodinovka ve Spa vždy součástí kalendářů prestižních sérií sportovních vozů včetně World Sportscar Championship.

Do úvodního závodu „supersezóny“ FIA WEC 2018/2019 v sobotu odstartuje 37 vozů, pro kompletní sezónu je přitom přihlášeno 36 posádek. Jediným vozem „nad rámec“ bude Oreca 07 Gibson #26 týmu G-drive (Roman Rusinov/Jean-Eric Vergne/Andre Pizzitola). Ruský tým se bude letos soustředit na závody evropské Le Mans Series, start ve Spa v rámci WEC využije pouze jako generálku na Le Mans.

Toyota bude v Belgii útočit na třetí vítězství

Závod ve Spa je pro japonskou tovární stáj v podstatě druhým domácím podnikem po šestihodinovce ve Fuji. Sídlo Toyota Gazoo Racing totiž leží v pouze 120 kilometrů vzdáleném Kolíně nad Rýnem.

Alonso se přepnul do energeticky úsporného módu

Alonso se přepnul do energeticky úsporného módu

V novodobé historii FIA WEC od roku 2012 vyhrála Toyota ve Spa dvakrát, a to v letech 2014 a 2017. V sobotu budou tudíž prototypy TS050 Hybrid útočit na druhé vítězství na belgické trati v řadě.

Na historický moment ve svojí kariéře se chystá Fernando Alonso. Šestatřicetiletý Španěl absolvuje s vozem Toyota TS050 Hybrid #8 svůj debut ve WEC. Jeho parťáky v posádce budou Sébastien Buemi a Kazuki Nakadžima.

„Je skvělé konečně se zúčastnit mého prvního závodu ve WEC po dlouhé předsezónní dřině. Čím více se blíží Le Mans, tím je to celé stále víc vzrušující. Mé první zkušenosti s vytrvalostním závoděním jsou velmi pozitivní. Spolupráce se Sébastienem, Kazukim a zbytkem našich jezdců funguje výborně. Máme skvělého týmového ducha a všichni dohromady pracujeme pro jeden cíl,“ pochvaluje si Španěl atmosféru v japonském týmu.

Alonso již během čtvrtečních tréninků ukázal, že bude u týmu Toyota platnou posilou, když díky času 1:58.392 zvítězil s prototypem #8 v první měřené session. Ve druhém tréninku celé startovní pole zrychlilo a o nejlepší čas 1:56.172 se postaral Mike Conway v sesterském prototypu #7.

Na start sezóny se pečlivě připravuje i prezident týmu Hisatake Murata.

„Je to vzrušující část roku. Jsem si jistý, že členové týmu i fanoušci již nedočkavě vyhlížejí první závod. Zatím přesně nevíme, co od startu sezóny očekávat, a to především vzhledem k velkému počtu nových týmů v LMP 1.“

„Pro fanoušky to ale bude skvělé. Naší největší prioritou v této sezóně je Le Mans. Před sezónou jsme samozřejmě absolvovali spoustu testování, nic se ale nedá porovnat se závodní zátěží, a proto bude závod ve Spa před vrcholem sezóny velmi důležitý,“ řekl Murata pro tiskovou zprávu Toyoty.

Jak sledovat WEC během „supersezóny“ 2018/2019?

I v letošním roce bude pochopitelně nabízet přímé přenosy závodů FIA WEC stanice Eurosport. Z úvodního závodu ve Spa budou moci diváci v sobotu na kanále Eurosport 1 sledovat posledních 75 minut závodu od 18:15.

Co se týče Le Mans, tak Eurosport i letos nabídne živě veškeré dění na trati. Fanoušci budou moci v plné délce v přímém přenosu sledovat trénink, tři části kvalifikace a pochopitelně i samotný závod.

Všechny závody a kvalifikace FIA WEC bude navíc i v letošním roce možné v plné délce sledovat za poplatek přes oficiální stream na stránkách www.fiawec.com a v oficiální aplikaci FIA WEC pro Android a iOS. Za poplatek dostane divák kromě anglicky komentovaného živého vysílání i záběry z onboard kamer.

Závody WEC v plné délce budou moci sledovat i předplatitelé služby Eurosport Player. Internetový stream je však na této platformě bez komentáře.  

Foto: Toyota Gazoo Racing

Další článek: Marchionne je částečně spokojen s diskusemi o budoucích pravidlech

14:17 | Kvalifikaci formule 3 vyhrál Dennis Hauger. Roman Staněk obsadil 14. místo.
9:57 | Tento víkend se jede také F3. Kvalifikace pátek od 13:55, Závod 1: Sobota od 10:35, Závod 2: Sobota od 16:45, Závod 3: Neděle od 12:05
6. května | Poznámky ředitele závodu v 11:51: Traťové limity v první a druhé zatáčce. Poznámky ředitele závodu v 13:49: ... a ještě 13, 14 a 15.
6. května | Podle předpovědi počasí má být v Barceloně během víkendu lehce přes 20 stupňů, v neděli by mohlo pršet.

GP Španělska 2021

Pátek 7. května 2021
1. trénink Bottas (1:18.504)
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 8. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 9. května 2021
Závod 15.00