V roce 2014 odmítl Newey Mercedes i Ferrari

Šéfdesignér stáje Red Bull Adrian Newey v minulosti odmítl nabídky od továrních stájí Ferrari a Mercedes. Prozradil to v rozhovoru pro BBC.
V roce 2014 odmítl Newey Mercedes i Ferrari

Poté, co Red Bull získal čtvrtý titul mezi konstruktéry v řadě, snažilo se Ferrari i Mercedes přetáhnout jednoho ze strůjců těchto úspěchů na svoji stranu. Newey však nabídky od gigantů odmítl. I přes to, že Red Bull přišel o svoji dominanci, britský designér u týmu v roce 2014 zůstal.

„V roce 2014 jsme se připravovali na změnu pravidel ohledně pohonných jednotek. Skončili jsme v situaci, kdy naše motory podávaly velmi nevyrovnané výkony,“ rozpovídal se Newey pro BBC.

„S naším dodavatelem motorů jsme vypadali zničeně. Deprimovalo mě to.“

Mercedes a Ferrari vycítily šanci, že by zkušeného inženýra mohly získat na svoji stranu, a tak Neweyho oslovily s nabídkami.

„Ferrari i Mercedes mě oslovily. Musel jsem o tom přemýšlet.“

Newey se přidal k Red Bullu v roce 2006 poté, co měl již za sebou úspěšná působení u Williamsu a McLarenu. Právě délka jeho angažmá u rakouského týmu přispěla k rozhodnutí osmapadesátiletého Brita zůstat.

„Cítil jsem se s týmem velmi svázán. Vybudoval jsem si velmi dobrý vztah s lidmi, kteří tam pracovali i se šéfem stáje Christianem Hornerem.“

Newey přiznal, že o případném opuštění Red Bullu dokonce přemýšlel jako o opuštění rodiny. Rozhodl se tedy u týmu setrvat.

V dalších letech strávil Adrian Newey dost času s projekty mimo F1. Nelíbí se mu totiž nová pravidla spojená s hybridními pohonnými jednotkami.

„Nové hybridy jsou špatné, našemu sportu nepřinesly nic dobrého,“ myslí si Newey. 

Foto: Getty Images / Clive Mason

Diskuze (17) Další článek: Hamiltonovi se nelíbilo, že se k němu Vettel v Baku choval neuctivě
15:15 | Podle Mercedesu Hamilton kvůli poškození předního křídla po kontaktech s Oconem a Verstappenem přišel o 0,4 s na kolo. Hamilton po těchto kontaktech zajel ve 47. z 50 kol nejrychlejší kolo závodu.
6. prosince | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.
5. prosince | Théo Pourchaire uveřejnil na twitteru, že je celkově v pořádku, ale neví, zda za týden pojede. Enzo Fittipaldi je podle něj zraněný.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00