V roce 2010 získá titul mistra jezdec s největším počtem vítězství

Aneb medaile si cestu do pravidel našly.
Zatímco po zasedání Světové rady přitahoval minulý týden největší pozornost schválený rozpočtový strop, poněkud stranou zůstala skutečnost, že v rámci Sportovních regulí rada také schválila změnu v hodnocení poháru jezdců. FIA prosadila, že o titulu mistra světa 2010 rozhodne počet vítězství v závodech.

Jedná se o obdobu medailového systému, který dlouhodobě prosazuje Bernie Ecclestone. FIA chtěla, aby počet vítězství v GP rozhodoval již letos, ale s návrhem přišla příliš pozdě, aby ho mohla týmům nadiktovat.

Článek 6.1 Sportovních regulí pro rok 2010 uvádí: "Titul mistra světa v šampionátu jezdců formule 1 získá jezdec, který byl klasifikován na prvním místě v největším počtu závodů. V potaz se berou všechny oficiální výsledky sezóny."

V platnosti má zároveň zůstat stejný bodový systém jako letos, tedy 10-8-6-5-4-3-2-1. Počet bodů bude rozhodovat v případě, že by dva jezdci měli stejný počet vítězství, dále se podle něj bude určovat pořadí v šampionátu jezdců od druhého místa dále. V poháru konstruktérů se nic měnit nemá, rozhodující zůstanou body.

Asociace týmů formule 1 navrhovala vlastní změnu bodovacího systému. Na základě průzkumů veřejného mínění se snažila reflektovat přání fanoušků, aby byl navýšen rozdíl mezi vítězem závodu a druhým v cíli, proto federaci předložila šablonu 12-9-7-5-4-3-2-1. FIA však návrh smetla ze stolu a pokračovala v prosazování medailového systému Bernieho Ecclestona, i když bez předávání cenných kovů na stupních vítězů.

Je pravděpodobné, že tento schválený medailový systém vyvolá nové diskuze a je možné, že se týmy s FIA nakonec dohodnou na jiném řešení. V tuto chvíli ale platí pravidla, podle kterých titul mistra světa získá v roce 2010 jezdec s největším počtem vítězství v závodech.
Další článek: Force India plánuje nasazení KERS v Grand Prix Německa