V paddocku není pro čtrnáctý tým místo, tvrdí Williams a Red Bull

Qadbak musí čekat na odstoupení jiné stáje.
Automobilce BMW zbývá ve formuli 1 už jen jeden závod, pak její tým přejde do rukou Qadbaku. Vývoj vozu pro příští sezónu probíhá a Qadbak chce v roce 2010 závodit, zatím ale nemá na startovním roštu místo. Jedinou nadějí pro něj je odstoupení některého z třinácti nominovaných týmů.

Proti rozšíření startovního pole na čtrnáct týmů je totiž ve formuli 1 relativně silná opozice, kterou vede tým Williams. Důvodem jsou finanční otázky, ale také zázemí na některých okruzích, které by pro čtrnáct týmů nestačilo.

Výkonný ředitel Williamsu Adam Parr tvrdí, že jeho tým není sám, kdo brání změně pravidel a navýšení počtu stájí. "Nikdo neudělal nic pro to, aby ukázal, že je dost místa pro 14 týmů a 28 vozů," řekl. "Nikdo o tom nemluvil, ani FIA, ani nikdo jiný. Podívejte se, jak jsme na tom v Brazílii. Sem by se prostě 28 vozů a 14 týmů nevešlo."

Podobná situace by podle Parra nastala v Monaku a na dalších okruzích. Potvrdil to šéf týmu Red Bull Racing Christian Horner. "Co se týče praktických záležitostí spojených s 14. týmem, podívejte se na omezené podmínky v paddocku, už s 13. týmem to bude těsné. Jak bude asi vypadat kvalifikace v Monaku s ohledem na logistiku. Vytváří to určité problémy. Ale souhlasili jsme s tím," uvedl. 

Williams má obavy také o přerozdělování příjmů mezi týmy. Řešením podle Parra nemůže být předkvalifikace. "Je to absurdní myšlenka, že by v dnešní době tým letěl do Melbourne nebo někam jinam s velkými náklady, jen aby svým sponzorům pak řekl, že se na startovním roštu neobjeví."

Na druhé straně je Peter Sauber součástí paddocku formule 1 již dlouhou dobu a týmy Ferrari a Red Bull Racing by ho nechtěly ztratit. Maranellští by kvůli němu souhlasili i s počtem čtrnácti týmů. Stefano Domenicali ale upozornil, že pokud by v týmu nebyl Peter Sauber, rozšíření roštu by v každém případě odmítl.

Vzhledem k odporu Williamsu se ale pravidla s největší pravděpodobností nezmění a Qadbak Sauber bude muset spoléhat na to, že se pro něj uvolní jedno z třinácti připravených míst.
Další článek: Vatanen stáhl žádost o soudní dohled nad volbou prezidenta FIA

18:05 | Aktualizace: Alonso se nezúčastní prezentace (otázek a odpovědí médiím) při prezentaci vozu Alpine kvůli cestovním omezením.
17:44 | Na Eurosportu 2 začíná první letošní závod formule E.
17:07 | Fernando Alonso se nezúčastní prezentace Alpine a navazujících rozhovorů. Alpine píše o hygienických důvodech. Není zřejmé, zda jde o cestovní restrikce nebo to souvisí s jeho nedávnou nehodou.
11:50 | Pirelli bude sponzorem závodu v Imole. Celý název závodu tak bude: Formula 1 Pirelli Gran Premio del Made in Italy e dell’Emilia Romagna