V Imole a v Mugellu se zajímají o pořádání grand prix formule 1

Okruh v Monze si nedávno zajistil prodloužení smlouvy pro pořádání italské grand prix až do roku 2024, zájem o formuli 1 však mají v Itálii i další okruhy. O druhý závod na italské půdě mají zájem v Imole a v Mugellu.
V Imole a v Mugellu se zajímají o pořádání grand prix formule 1

Okruh v Imole v minulosti patřil mezi tradiční zastávky v kalendáři formule 1, protože v letech 1981 až 2006 hostil grand prix San Marina. Prvním vítězem tohoto závodu se stal Nelson Piquet s monopostem Brabham-Ford a jako poslední zde vyhrál Michael Schumacher za volantem Ferrari.

Po provedené rekonstrukci má nyní Imola opět potřebný status FIA Grade 1, který je nutný pro pořádání závodů F1. Z tohoto pohledu by se tedy „královna motorsportu“ vrátit mohla.

Zájem projevuje i toskánské Mugello, které je proslulé především díky pořádání závodů MotoGP. Mimo mistrovství světa silničních motocyklů se zde jezdí třeba také dvanáctihodinovka šampionátu 24H Series, kterou letos vyhrál český tým Scuderia Praha.

I v historii Mugella bychom však našli stopu formule 1. Na pětikilometrovém okruhu se totiž v minulosti několikrát testovalo, naposledy v roce 2012.

Oba okruhy projevily zájem o formuli 1 po prodloužení smlouvy v Monze. Formule 1 v současnosti expanduje a rozšiřuje svůj kalendář, vedení šampionátu by se proto nemuselo bránit dvěma závodům v Itálii.

Fotogalerie: GP Itálie v Monze od roku 1950 po dnešek

Fotogalerie: GP Itálie v Monze od roku 1950 po dnešek

Vedení okruhu v Imole již dokonce oslovilo společnost Dromo, která by měla mít na starosti renovaci paddocku a zázemí okruhu. Z oficiálního prohlášení z italského okruhu zní, že Imola je „připravena čelit výzvě dostat formuli 1 zpět.“

„Prezident italského autoklubu Angelo Sticchi Damiani odvedl skvělou práci a udržel formuli 1 v Itálii. To by mohlo znovu otevřít možnost návratu rudých vozů a celého kolotoče šampionátu na náš historický okruh,“ řekl prezident okruhu v Imole Uberto Selvatico Estense, kterého cituje motorsport.com.

„Abychom něčeho takového dosáhli, tak budeme potřebovat plnou podporu regionálních a městských institucí. Stejně tomu tak je i v Monze.“

Formule 1 by se mohla podívat i do toskánského Mugella, které podle některých zdrojů již podávalo „kandidaturu“ na pořádání grand prix, ačkoliv mnohem konkrétnější zájem je cítit ze zmíněné Imoly.

EisKing #15 speciál o Ayrtonu Sennovi: 25 let bez legendy

EisKing #15 speciál o Ayrtonu Sennovi: 25 let bez legendy

V úterý uveřejnilo Mugello výsledky ekonomické studie, na které se pracovalo od roku 2017. Podle uveřejněných čísel přináší toskánský okruh do lokální a regionální ekonomiky 130 milionů eur a v regionu vytváří více než 1000 pracovních pozic.

Ekonomická studie nebyla přímo vypracována za účelem přípravy „půdy“ pro grand prix F1, podle italské agentury Ansa však ředitel okruhu Paolo Poli uvedl, že formuli 1 v Mugellu v dlouhodobém výhledu zvažují jako jednu z možností.

Foto: Getty Images / Paul Gilham

Další článek: Skvělé video: Jízda v závěsu a bez něj v podání jezdců Ferrari

16:10 | Verstappen doufá, že se letos vyhne penalizacím za překročení komponent pohonné jednotky.
24. února | Problém na motoru, který potkal Vettela během testů, podle Ferrari nebyl vážný. V Maranellu zjistili, že šlo o problém s mazacím systémem.
22. února | Zandvoort před pěti dny. Za pár dní má být hotovo... odkaz
22. února | Podle Lea Turriniho Binotto a Ferrari neblafují. Aerodynamický balíček SF1000 nefunguje. Stále trpí problémy z loňského roku, nedotáčivostí a horším výkonem. Na příští týden chystá tým změny.

Předsezónní testy

První
19. února Hamilton (1:16.976)
20. února Räikkönen (1:17.091)
21. února Bottas (1:15.732)
Druhé
26. února 09.00–18.00
27. února 09.00–18.00
28. února 09.00–18.00