První závod letošní sezóny se jede za přísných opatření. Kromě členů týmů se dotkl i novinářů a fotografů.
Někomu možná opatření připadají přehnaná, ale formule 1 se chce pochopitelně vyhnout zavlečení nákazy a případnému dalšímu rušení závodů.
Fanoušek u televize navíc žádné zásadní rozdíly nepozná – možná až v neděli, kdy neuvidíme klasické stupně vítězů.
Týmy formule 1 žijí v bublinách. Lidé z různých týmů se společně nesetkávají. V mnoha (nebo možná ve všech týmech) je omezen i kontakt mezi oběma stranami garáže.
Opatření tvrdě dopadla i na média
Na okruh bylo podle Auto Motor und Sport puštěno jen 8 televizí, 23 píšících novinářů (print, weby) a 30 fotografů. V novinářském centru to tak vypadá i během kvalifikace spíše jako v sobotu pozdě večer.
Poslední číslo potvrzuje také český fotograf Jiří Křenek. Společně s kolegou spočítali podél okruhu asi 20 fotografů. Dalších 10 je v paddocku – jeden fotograf na každý tým. Obě skupiny jsou oddělené a oddělené jsou i jejich úkoly.
„Jezdce vůbec nepotkáme, ti jsou od nás úplně oddělení, my je vidíme akorát na obrazovce v tiskovém centru, když s nimi dělají rozhovor,“ řekl Křenek pro F1sport.
Křenek, který je fotografem Mercedesu, se tak do garáže týmu vůbec nedostane a na fotografii Hamiltona či Bottase z blízka si bude muset počkat.
Křenek fotí společně se svým francouzským kolegou také pro jednu z agentur, která jim zajistila přepravu mezi okruhem a hotelem a řidiče.
Třicet fotografů sice vypadá na první pohled jako vysoké číslo, ale podle Křenka je to pokles o ⅔ oproti běžnému stavu. Fotografů bývá na grand prix okolo 80 až 90, někdy až okolo 100.
Dokonce i Křenek původně jet na první závody neměl. Nakonec pomohl fakt, že kromě F1 jezdí v Rakousku také doprovodné série – formule 2, formule 3 a Porsche Super Cup. Pro Porsche fotí na Red Bull Ringu jen dva fotografové – Křenek na trati a jeho kolega v boxech.
Foto: Activepictures / Jiří Křenek