V bublinách žijí i fotografové. S jezdci se vůbec nepotkám, říká Jiří Křenek

První závod letošní sezóny se jede za přísných opatření. Kromě členů týmů se dotkl i novinářů a fotografů.

Někomu možná opatření připadají přehnaná, ale formule 1 se chce pochopitelně vyhnout zavlečení nákazy a případnému dalšímu rušení závodů. 

Fanoušek u televize navíc žádné zásadní rozdíly nepozná – možná až v neděli, kdy neuvidíme klasické stupně vítězů. 

Týmy formule 1 žijí v bublinách. Lidé z různých týmů se společně nesetkávají. V mnoha (nebo možná ve všech týmech) je omezen i kontakt mezi oběma stranami garáže.

Opatření tvrdě dopadla i na média

Na okruh bylo podle Auto Motor und Sport puštěno jen 8 televizí, 23 píšících novinářů (print, weby) a 30 fotografů. V novinářském centru to tak vypadá i během kvalifikace spíše jako v sobotu pozdě večer. 

Poslední číslo potvrzuje také český fotograf Jiří Křenek. Společně s kolegou spočítali podél okruhu asi 20 fotografů. Dalších 10 je v paddocku – jeden fotograf na každý tým. Obě skupiny jsou oddělené a oddělené jsou i jejich úkoly.

„Jezdce vůbec nepotkáme, ti jsou od nás úplně oddělení, my je vidíme akorát na obrazovce v tiskovém centru, když s nimi dělají rozhovor,“ řekl Křenek pro F1sport. 

Jiří Křenek získal ocenění Zlaté oko za fotografii Alonsovy nehody

Jiří Křenek získal ocenění Zlaté oko za fotografii Alonsovy nehody

Křenek, který je fotografem Mercedesu, se tak do garáže týmu vůbec nedostane a na fotografii Hamiltona či Bottase z blízka si bude muset počkat. 

Křenek fotí společně se svým francouzským kolegou také pro jednu z agentur, která jim zajistila přepravu mezi okruhem a hotelem a řidiče.

Třicet fotografů sice vypadá na první pohled jako vysoké číslo, ale podle Křenka je to pokles o ⅔ oproti běžnému stavu. Fotografů bývá na grand prix okolo 80 až 90, někdy až okolo 100. 

Dokonce i Křenek původně jet na první závody neměl. Nakonec pomohl fakt, že kromě F1 jezdí v Rakousku také doprovodné série – formule 2, formule 3 a Porsche Super Cup. Pro Porsche fotí na Red Bull Ringu jen dva fotografové – Křenek na trati a jeho kolega v boxech. 

Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Další článek: Také v posledním tréninku byl nejrychlejší Hamilton, Latifi boural