V Brazílii zvítězil Vettel, šampionát bude mít velkolepé finále

Sebastian Vettel zvítězil v GP Brazílie a snížil svou ztrátu v šampionátu. Mark Webber a Fernando Alonso dojeli druhý a třetí. Vyvrcholení sezony se tak odkládá až na úplný konec.

Do závodu v Sao Paulu startoval z nejlepší pozice překvapivě Nico Hülkenberg s williamsem. Krátce po zhasnutí světel se ale před něj dostal Sebastian Vettel a pak i Mark Webber. Týmoví kolegové od Red Bullu se okamžitě utrhli od zbytku. Pátý Fernando Alonso dvě kola zápasil se čtvrtým Lewisem Hamiltonem. Brit nakonec nezvládl jednu ze zatáček a Španěl využil své šance.

V sedmém kole se Alonso dostal na třetí místo před Hülkenberga, ale na Vettela už ztrácel kvůli jízdě za pomalým williamsem 11 vteřin. Druhý Webber se od lídra závodu držel na vzdálenost kolem tří sekund. Hamilton si z pátého místa při souboji s Hülkenbergem stěžoval na nedostatek přilnavosti. Jeho utrpení skončilo, až když německý nováček v 15. kole odjel do boxů.

Hamilton si po zastávce v 21. kole udržel čtvrtou pozici a za ním se překvapivě vyloupl Jenson Button. Týmový kolega od McLarenu startoval z jedenáctého místa. Přezouval jako první ve 12. kole a dařilo se mu. Komu se naopak nedařilo vůbec, byl Felipe Massa. Už první zastávka se nevyvedla a domácí hrdina musel o kolo později do boxů znovu. Problém byl někde na pravém předním kole.

Potíže v boxech měl i Nico Rosberg. Jeho druhou zastávku v 52. kole za safety carem provázely nevídané zmatky. Nakonec musel německý závodník do boxů přijet ještě jednou. Na rozdíl od Massy se mu však podařilo udržet si slušnou pozici, byl šestý.

Ještě před tím se Mark Webber snažil přiblížit Vettelovi a nějakou dobu mu to i šlo. Jenže ve chvíli, kdy se rozdíl mezi nimi smrskl na necelé dvě vteřiny a ubýval dál, připletl se Australanovi v 32. kole do cesty Bruno Senna. Webber za ním poztrácel pár desetin a mohl začít znovu.

V 51. kole Webberovi tým ohlásil přehřívání motoru, chvíli na to se v Sennově esíčku vyboural Tonio Liuzzi a na trať vyrazil už zmíněný safety car.

Po jeho odjezdu se na okruhu rozpoutalo peklo. Bohužel ale ne v té správné části pole. Lídr závodu Vettel si v pohodě poodjel, Webber ani Alonso neměli šanci ho ohrozit, protože se proplétali mezi závodníky o kolo zpět. To samé platilo o mclarenech, které se nemohly přiblížit Alonsovi, přestože oba jezdci měli čerstvé pneumatiky.

Jezdci uprostřed pořadí se ocitli v nezáviděníhodné situaci. Na jedné straně mezi sebou bojovali o pozice, ale při tom před sebe museli pouštět rychlejší jezdce.

Do první desítky se dnes vedle Red Bullu, Alonsa a McLarenu vešly také oba mercedesy, hrdina včerejška Nico Hülkenberg skončil osmý, Kubica devátý a Kobajaši desátý.

Šampionát vede nadále Fernando Alonso, druhý Webber ztrácí osm bodů, Vettel patnáct a Hamilton 24. V poháru konstruktérů je už jistým vítězem Red Bull.