V Austrálii unikla Concordská dohoda, která zvýhodňuje Ferrari a Red Bull

První závodní víkend letošní sezóny přinesl první zákulisní kontroverzi, když na veřejnost unikla nová Concordská dohoda, která má změnit poměry ve formuli 1.
V Austrálii unikla Concordská dohoda, která zvýhodňuje Ferrari a Red Bull

Concordská dohoda upravuje obchodní vztahy ve formuli 1 a určuje, kdo dostane kolik peněz. Je proto klíčovým dokumentem a zdá se, že ve své nové verzi přinese velké změny. Platnost současné Concordské dohody vyprší na konci roku, takže její signatáři - majitel formule 1, týmy a FIA - by měli letos vyjednat novou.

A jednání to jistě nebudou jednoduchá, odehraje se nová politická zákulisní válka. Její první větší výstřel padl v Melbourne, když Sky Sports zveřejnila úryvky z nové dohody a po několika hodinách svoji zprávu v tichosti stáhla.

Že se děje něco velkého, ale potvrzuje mnoho různých zdrojů. V nové Concordské dohodě, která má platit v letech 2013 až 2020, údajně je, že současný majitel formule 1 (CVC) poskytne část akcií tohoto sportu k veřejnému obchodování na burzu, podobně jako to loni udělal Williams se svým týmem.

Část tohoto balíku akcií mají přitom přednostně získat týmy Ferrari a Red Bull, přičemž by se prezident italské automobilky Luca di Montezemolo a spolumajitel nápojového giganta Dietrich Mateschitz stali členy představenstva formule 1. Kromě toho by obě stáje dostaly finanční bonusy.

Tyto informace samozřejmě vyvolaly v Melbourne rozruch, protože odpovídají loňským spekulacím, podle kterých Ferrari a Red Bull opustily Asociaci týmů formule 1 proto, že hodily ostatní přes palubu a vyjednaly si s Ecclestonem v rámci nové Concordské dohody vlastní podmínky. Nová dohoda údajně také počítá s možností prodeje rok starých vozů novým týmům.

Zatím není zřejmé, kdo a s jakým cílem informace o nové Concordské dohodě vypustil, a v jaké fázi jednání jsou. Možností je několik. Někdo mohl chtít upozornit ostatní týmy na postup Ferrari a Red Bullu a snažit se jejich zákulisní dohody překazit. Nebo naopak mohl informace pustit Bernie Ecclestone s cílem ostatním týmům ukázat, že je odpor marný, protože základy nové dohody už stojí, takže je na čase se rychle upsat také.

Bez zajímavosti není, že podle čísel o balíku akcií, který má jít na burzu, si majitelé cení formuli 1 celkově na 10 miliard dolarů.

Další článek: Räikkönen: Lotus má auto na boje o stupně vítězů

14:06 | Sebastian Vettel dává do aukce "duhovou" helmu, kterou měl v Turecku. Dražba začne na jeho webu po závodě. Má jít o jedinou Vettelovu helmu z doby u Ferrari, která se dostane do soukromých rukou.
10:01 | Před 45 lety zemřel společně s pěti dalšími členy svého týmu při letecké nehodě Graham Hill. Vraceli se z testu na okruhu Paula Ricarda. Hill byl prvním a je stále jediným držitelem trojité koruny.
28. listopadu | McLaren potvrdil, že Sainze vyřadil problém se zadními brzdami.
28. listopadu | Alex Albon po včerejší nehodě mění šasi.

GP Bahrajnu 2020

Pátek 27. listopadu 2020
1. trénink Hamilton (1:29.033)
2. trénink Hamilton (1:28.971)
Sobota 28. listopadu 2020
3. trénink Verstappen (1:28.355)
Kvalifikace Hamilton (1:27.264)
Neděle 29. listopadu 2020
Závod 15.10