Uzavírá se F1 pro nové týmy? Kdo bude chtít jezdit ve F1, musí zaplatit všem stávajícím týmům

Posledním novým týmem ve formuli 1 byl Haas. V posledních letech se sice sem tam objeví spekulace o novém kandidátovi na vstup, ale zatím nikdy nešlo o nic jednoznačně vážného. Nyní se pro nové týmy objevila nová překážka.
Foto: Getty Images / Peter Fox
Uzavírá se F1 pro nové týmy? Kdo bude chtít jezdit ve F1, musí zaplatit všem stávajícím týmům | Foto: Getty Images / Peter Fox

Pokud někdo zvažoval vstup do formule 1, tak bude mít zřejmě smíšené pocity. Nová pravidla sice přímo neusnadňují vstup ale usnadní přežití. Zaveden bude rozpočtový strop a změní se také technická pravidla. 

Nevzdávají to. Panthera Team Asia chce být v roce 2022 na startovním roštu F1

Nevzdávají to. Panthera Team Asia chce být v roce 2022 na startovním roštu F1

Nová Concordská dohoda jde ale opačným směrem. Podle nových komerčních smluv má být rozdělení peněz spravedlivější. Na druhou stranu se stále rozděluje jedna hromada peněz. Současné týmy měly obavy, že do F1 vstoupí nové týmy, dostanou peníze a dojde tak k „rozředění prostředků“.

Ve snaze zajistit, aby týmy měly určitý stupeň stability, pokud jde o jejich příjmy, bylo dohodnuto, že každý nový tým, který se chce postavit na startovní rošt formule 1, musí zaplatit každému ze svých soupeřů 20 milionů dolarů – celkem tedy 200 milionů dolarů.

Další článek: Pokud Pérez nesežene sedačku, mohl by o něj mít zájem McLaren pro IndyCar

11:19 | Jack Aitken zůstává rezervním jezdcem Williamsu.
9:41 | Kromě společnosti Uralkali přichází k Haasu také německá telekomunikační firma 1&1.
2. března | Výkonný ředitel Alpine Marcin Budkowski prozradil, že sprintové závody budou mít název superkvalifikace.
2. března | Alpine zítra uskuteční filmovací den v Silverstonu. S letošním vozem už jezdily také týmy McLaren, Red Bull Racing, AlphaTauri, Alfa Romeo a Williams. Naopak Mercedes chce vyjet až v testech...