Uzavírá se F1 pro nové týmy? Kdo bude chtít jezdit ve F1, musí zaplatit všem stávajícím týmům

Posledním novým týmem ve formuli 1 byl Haas. V posledních letech se sice sem tam objeví spekulace o novém kandidátovi na vstup, ale zatím nikdy nešlo o nic jednoznačně vážného. Nyní se pro nové týmy objevila nová překážka.
Foto: Getty Images / Peter Fox
Uzavírá se F1 pro nové týmy? Kdo bude chtít jezdit ve F1, musí zaplatit všem stávajícím týmům | Foto: Getty Images / Peter Fox

Pokud někdo zvažoval vstup do formule 1, tak bude mít zřejmě smíšené pocity. Nová pravidla sice přímo neusnadňují vstup ale usnadní přežití. Zaveden bude rozpočtový strop a změní se také technická pravidla. 

Nová Concordská dohoda jde ale opačným směrem. Podle nových komerčních smluv má být rozdělení peněz spravedlivější. Na druhou stranu se stále rozděluje jedna hromada peněz. Současné týmy měly obavy, že do F1 vstoupí nové týmy, dostanou peníze a dojde tak k „rozředění prostředků“.

Ve snaze zajistit, aby týmy měly určitý stupeň stability, pokud jde o jejich příjmy, bylo dohodnuto, že každý nový tým, který se chce postavit na startovní rošt formule 1, musí zaplatit každému ze svých soupeřů 20 milionů dolarů – celkem tedy 200 milionů dolarů.

Další článek: Pokud Pérez nesežene sedačku, mohl by o něj mít zájem McLaren pro IndyCar

Témata článku:

Aktuality

18:27 | Letošní vůz McLarenu ponese název MCL60.. připomene 60. výročí značky. 
7. února | Turečtí fanoušci formule 1 během streamu na Twitteru vybrali 100 tisíc lir (120 tisíc korun) na podporu oblastí zasažených zemětřesením. Mercedes (automobilka) posílá milion euro. 
7. února | Mercedes a Aston Martin testují v Jerezu pro Pirelli. Video... 
7. února | Ferrari představí svůj vůz za týden. Jmenovat se bude Ferrari SF-23. 

Začátek sezóny

Prezentace
Red Bull 3. února
Williams 6. února
Alfa Romeo 7. února
AlphaTauri 11. února
Aston Martin 13. února
McLaren 13. února
Ferrari 14. února
Mercedes 15. února
Alpine 16. února
Testy Bahrajn
1. den 23. února
2. den 24. února
3. den 25. února