Už ani týmy nechtějí jet do Bahrajnu. Doufají, že FIA závod odvolá

Konání Grand Prix Bahrajnu se zdá čím dál méně pravděpodobné, poprvé proti ní vystoupily i týmy, i když ne zcela otevřeně.
Už ani týmy nechtějí jet do Bahrajnu. Doufají, že FIA závod odvolá

Britskému Guardianu poskytl rozhovor o Bahrajnu jeden z předních šéfů týmů, ale pod podmínkou, že nebude zveřejněno jeho jméno. Řekl však, že jsou jeho názory reprezentativní pro zbytek startovního pole.

"Jet do Bahrajnu by mi bylo velmi nepříjemné," uvedl. "Pokud budu hodně upřímný, tak ten závod se dá uskutečnit bez incidentů jen tak, že to tam kompletně uzavře armáda. A to by myslím bylo nepřijatelné, jak pro formuli 1, tak pro Bahrajn. Ale nevím, jak by to šlo udělat jinak."

Týmy se doposud vzdávaly svého vlastního názoru a zodpovědnost za posouzení situace v Bahrajnu nechávaly na Mezinárodní automobilové federaci. Ta opakovaně ujistila, že dění na místě monitoruje každý den, ale dodala, že zatím nevidí důvod k odvolání závodu. Týmy ovšem doufají, že to nakonec udělá.

"Všichni doufáme, že FIA závod odvolá," pokračoval šéf nejmenovaného týmu. "Čistě z právního hlediska, pojištění a doporučení vlády tam jet můžeme. Ale nám dělá starosti, že jsou tam každý den problémy."

Týmy mají obavy především z násilností, ke kterým při nepokojích dochází. Hlavní pro ně je bezpečnost všech lidí, kteří by kvůli formuli 1 do Bahrajnu přijeli. "Zdá se mi, že v Bahrajnu došlo k politickému pokroku, ale ještě nejsou zcela připravení. Nejlepší by bylo závod odložit na pozdější dobu, nebo dokonce úplně zrušit."

"Ale to je rozhodnutí, které musí udělat FIA, FOM (Formula One Management) a držitel obchodních práv. Já jsem nikdy neočekával, že by rozhodnutí padlo dřív než v Číně (během Grand Prix víkendu). Mám za to, že Jean Todt do Číny přijede, což je zajímavé."

Před návštěvou Bahrajnu varovali formuli 1 bahrajnští aktivisté, psali jsme zde.

Další článek: Proč Red Bull letos ztrácí? Nezvládl to, v čem loni exceloval