Úterý v Abú Zabí: Vergne si říká o místo

První den testů na Yas Marině se nesl v duchu roku 2012, ať už z pohledu jezdeckých sestav, či techniky, kterou týmy testovaly na trati.
Úterý v Abú Zabí: Vergne si říká o místo

Red Bull Racing
Jean-Eric Vergne se coby kandidát na závodní sedačku u Toro Rosso prezentoval první den nejrychlejším časem. Dopoledne testoval aerodynamické díly pro rok 2012, odpoledne pneumatiky 2012. "Pro mě to byl fantastický den," řekl mladý Francouz. "Řídit mistrovské auto je prostě skvělé a líbilo se mi každé kolo, které jsem tu odjel. Vědomí, že mě čekají ještě další dva dny, u mě vyvolává úsměv. Je to skvělá příležitost od Red Bullu Racing, budu se snažit co nejvíce naučit a co nejvíce z toho získat."

Ferrari
Záložník Jules Bianchi se soustředil na testování aerodynamiky a na hledání nastavení, které vyhovuje jeho jezdeckému stylu. Ferrari se během testů snaží také odhalit, co způsobuje vibrace předního křídla na Massově voze. "Řekl bych, že to byl dobrý den, hlavně dopoledne, když jsme testovali aerodynamiku," řekl Francouz. "Z jezdeckého hlediska to nebylo moc zábavné, ale pro tým je to velmi důležité a k práci testovacího jezdce to patří." Bianchi také usiluje o vstup do formule 1, ale zatím nemá žádné zprávy. "Upřímně nevím, co budu dělat příští rok," přiznal.

Renault
"Na voze bylo několik nových systémů a já jsem dával zpětnou vazbu týmu, abych mu pomohl," popisoval své úkoly Robert Wickens. "Z mého pohledu bylo hlavní pomoci týmu, dobře si zajezdit a získat zkušenosti." Kanaďan si také vyzkoušel nové pneumatiky Pirelli. "Ano, byl jsem překvapen, jak se prototypy Pirelli 2012 liší od běžných pneumatik 2011. Odjel jsem dlouhou jízdu a ke konci dne jsem dokázal odjet velmi konzistentních 20 kol, což je podle mě pro příští rok dobré znamení."

Sauber
Fabio Leimer si ve voze formule 1 odbyl premiéru, ale práci mu trochu komplikovaly problémy s vysílačkou. Dopoledne pracoval na aerodynamice, odpoledne na nastavení. "Nezapůsobil na mě jen výkon vozu, protože jsem neočekával, že se bude tak příjemně řídit," komentoval. "Ve srovnání s vozem GP2 je velmi stabilní a hladce jezdí přes obrubníky. Před testem jsem měl trochu obavy o krk, ale problém to nebyl."

McLaren
Po nedělním vítězství nasadil McLaren dva jezdce. Zkušeného Garyho Paffetta doplnil Oliver Turvey.

Force India
Max Chilton jezdil s formulí 1 poprvé na okruhu. Dopoledne se tým připravoval na Brazílii, odpoledne na rok 2012. Menší problémy působil systém na rekuperaci kinetické energie. "Je až děsivé, jak rychle můžete projíždět rychlé zatáčky, ale auto je opravdu dobře vyvážené a chová se klidně," komentoval Chilton.

Williams
Valtteri Bottas testoval díly pro sezónu 2012 a na delší dobu mu vypověděla službu převodovka. "Dokázal jsem týmu pomoci pokročit se zajímavými testy pro příští rok," řekl Fin. Na voze měl mimo jiné výfuky podle pravidel pro příští rok.

Mercedes
Stejně jako Bottas měl problémy s převodovkou také Sam Bird u Mercedesu. Německá stáj se zaměřila na testování dílů pro příští rok, nové pneumatiky vyzkouší ve středu.

Lotus
Malajsijský tým měl typický program, dopoledne se věnoval novým dílům, odpoledne novým pneumatikám. "Ráno jsme odjeli pár jízd, abych si zvykl na auto, což pro mě bylo velmi užitečné a pomohlo mi to zlepšit jezdecký styl," vysvětloval Rodolfo Gonzalez. "Uskutečnili jsme pár aerodynamických testů, trvaly půl dopoledne, udělali jsme spoustu malých úprav a změn v nastavení, pak jsme jezdili s pneumatikami Pirelli 2012."

Toro Rosso
Stefano Coletti dopoledne testoval aerodynamické nápady pro rok 2012, odpoledne se věnoval práci na pneumatikách. Premiéra ve voze formule 1 ho nadchla. "Na začátku mi přišlo těžké si zvyknout na posilovač řízení, hlavně v rychlých zatáčkách, ale jakmile se mi to podařilo, začal jsem si to mnohem víc užívat," uvedl.

HRT
Kromě aerodynamiky a pneumatik testoval Dani Clos u HRT také úpravy zavěšení zadních kol. Ve voze formule 1 byl poprvé po třech letech. "S vozem jsme dosáhli dobré úrovně výkonnosti a myslím, že byl tým se mnou spokojen na trati i mimo ni. Jsem přesvědčený, že jsme položili solidní základy pro budoucnost," dodal španělský jezdec.

Virgin
Charles Pic stále odmítá potvrdit, že bude příští rok pro Virgin závodit. Tým tvrdí, že v testu jezdce teprve hodnotí. Quaife-Hobbs a Pic také testovali aerodynamiku, úpravy převodovky a nové usazení motoru.

"Dnes jsem jel ve voze formule 1 poprvé, takže to byl mimořádný den a musel jsem se naučit mnoho nových věcí," řekl Pic. "Musel jsem se přizpůsobit rychlým zatáčkám a brzdění, ale myslím, že mi to šlo dobře."

Diskuze (7) Další článek: Charouz bude testovat také s HRT
13:38 | Fernando Alonso zdá se pojede v USA se designem helmy, kterým chce podpořit sopečnou erupcí zasažený ostrov La Palma. Více uveřejní ve čtvrtek.
12:36 | Bývalý šéf motorářů Renaultu Remi Taffin našel novou práci. Bude technickým ředitelem společnosti ORECA, který působí ve vytrvalostních závodech.
17. října | Kimi Räikkönen dnes slaví 42. narozeniny.
16. října | 24. narozeniny dnes slaví Charles Leclerc.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink 18.30–19.30
2. trénink 22.00–23.00
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00