Úsvit hypervozů. Na jaké speciály se můžeme těšit v Le Mans?

Sezóna světového vytrvalostního šampionátu FIA WEC 2019/2020, kterou ukončí červnové Le Mans, je tou poslední, ve které o celková vítězství bojují prototypy třídy LMP 1. Ty budou už od sezóny 2020/2021 nahrazeny novou kategorií s oficiálním názvem Le Mans Hypercar. První „hypervůz“ tak vyhraje 24 hodin Le Mans už příští rok. Jaké automobilky se do nové kategorie chystají? To se dozvíte v tomto přehledu.
Úsvit hypervozů. Na jaké speciály se můžeme těšit v Le Mans?

Toyota

Japonský tovární tým je nedílnou součástí šampionátu WEC ve třídě LMP 1 od roku 2012, kdy Toyota představila prototyp TS030 Hybrid. Ten byl následně vystřídán vozem TS040 a v současnosti ve WEC závodí Toyota TS050 Hybrid, která již prošla několika evolucemi. Tento prototyp ovládl poslední dva ročníky Le Mans.

Toyota zůstane věrná vytrvalostním závodům i po této sezóně, ve které dává vozu TS050 Hybrid sbohem. Současný závodní speciál LMP 1 bude od sezóny 2020/2021 nahrazen vozem Toyota GR Super Sport, který se bude prodávat i ve variantě pro běžný provoz. Prototyp vyvíjeného vozu si krátce po loňském Le Mans na okruhu ve Fudži vyzkoušel Kamuj Kobajaši. Bývalý japonský pilot formule 1 testoval vůz, který je blízko finální variantě pro civilní provoz, design závodního speciálu se však příliš odlišovat nebude.

Pokud půjde vše podle plánu, tak se nový závodní speciál Toyota GR Super Sport poprvé objeví na trati v červenci, necelé dva měsíce před zářijovým startem nové sezóny WEC na Silverstonu. Prvním potvrzeným pilotem pro pokračující program Toyoty ve vytrvalostních závodech je Brendon Hartley. U Toyoty se očekává nasazení dvou vozů do všech závodů WEC.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Toyota Gazoo Racing
Další článek: Můj dobrý vztah se Sainzem pomáhá týmu, říká Norris

16:08 | Monacký autoklub popřel spekulace, podle kterých by letošní Grand Prix Monaka měla být zrušena. Závod se prý pojede (vloni chyběl v kalendáři F1 poprvé od roku 1955).
15. ledna | Romain Grosjean by mohl letos závodit v IndyCar. Je spojován s týmem Dale Coyne Racing
15. ledna | Zatímco Leclerc je v karanténě, Sainz je v Maranellu. Poprvé usedne do simulátoru Ferrari.
15. ledna | Junioři Red Bullu Jüri Vips a Liam Lawson budou ve formuli 2 jezdit za tým Hitech. Ve formuli 3 pak budou za stejný tým jezdit další junioři Red Bullu Jak Crawford Ajumu Isawa.