Úspěšné debuty v průběhu sezóny

Estebana Ocona čeká ve Spa debut v F1. Mít první závod v průběhu sezóny je možná těžší, ale ne neobvyklé. Které debuty byly nejúspěšnější?
Klepněte pro větší obrázek
Estebana Ocona čeká ve Spa debut v F1. Mít první závod v průběhu sezóny je možná těžší, ale ne neobvyklé. Ze současných jezdců začínal podobně Daniel Ricciardo, který v roce 2011 nastoupil v Británii do vozu HRT. Do historie se letos podobně zapsal Vandoorne, který zaskočil za Alonsa ve druhém závodě. Které debuty v průběhu sezóny patří k těm nejúspěšnějším?
Klepněte pro větší obrázek
David Coulthard nezačal ve formuli 1 za zrovna pozitivních okolností. Ve voze Williamsu v roce 1994 nahradil tragicky zesnulého Ayrtona Sennu. V prvním závodě ve Španělsku sice nedokončil, ale hned následující závod získal body za 5. místo. V sezóně později v Portugalsku vybojoval i první stupně vítězů (2. místo). O sedačku se později musel podělit s Mansellem.
Klepněte pro větší obrázek
Když se řekne jméno Sebastiana Vettela, vybaví se nám Ferrari nebo Red Bull. Němec ale začal svou kariéru v F1 v roce 2007 ve voze Sauberu. Ve Velké ceně USA nahradil Roberta Kubicu, který měl v Kanadě vážnou nehodu. V Indianapolis se Vettelovi dařilo, získal 8. místo a body. Od Maďarska pak Vettel nahradil u Toro Rosso Scotta Speeda.
Klepněte pro větší obrázek
Jean Alesi si odbyl premiéru v F1 v roce 1989 ve voze Tyrrellu na domácím okruhu Paula Ricarda. Dohoda byla tehdy pouze na tomto závodě, ale to se nepočítalo s tím, že Alesi skončí čtvrtý. Udělal takový dojem, že kromě Belgie dokončil s Tyrrellem sezónu a ve Španělsku zopakoval 4. místo. Alesi později závodil i za Ferrari či Benetton. Dočkal se více než 30 pódií ale jen jednoho vítězství (v roce 1995 v Kanadě). 
Klepněte pro větší obrázek
Jacques Villeneuve si po nehodě v Německu stěžoval na bolesti hlavy. BMW Sauber tak dal šanci prvnímu polskému jezdci v historii Robertu Kubicovi. V kvalifikaci na GP Maďarska 2006 porazil Kubica týmového kolegu Heidfelda a v závodě skončil na sedmém místě. O pěkný výsledek a body ale nakonec přišel. Byl diskvalifikován kvůli nízké hmotnosti vozu. Kubica si nakonec udržel sedačku, v Turecku byl 12. a v Itálii získal 3. místo. 
Klepněte pro větší obrázek
Estebana Ocona čeká debut ve Spa. Právě zde začínal v roce 1991 Michael Schumacher. K sedačce u Jordanu se dostal docela neobvykle. Bertrand Gachot, kterého Schumacher nahradil, byl totiž odsouzen za napadení taxikáře v Londýně. Schumacher zajel v kvalifikaci 7. čas, ale závod pro něj skončil už po pár stovkách metrů kvůli problému se spojkou. Fotografie je ze Spa ale z roku 1992.

Foto: Getty Images / Anton Want, Paul Gilham, Pascal Rondeau, Lars Baron, Mark Thompson

Další článek: Maldonado by mohl závodit za Manor ve WEC

18. dubna | Incident mezi Bottasem a Russellem bez trestu. Podle nich Bottas držel linii, nechal místo na úrovni šířky vozu. Jednalo se s ohledem na podmínky o závodní incident.
18. dubna | Před sportovní komisaře jdou i Stroll a Gasly za incident ve 2. zatáčce 11. kola.
18. dubna | V Imole začalo pršet... zatím hlavně nad částí okruhu.
18. dubna | Technický ředitel AlphaTauri Egginton uvedl, že převodovka ve voze Cunody skončila na dva kusy...

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen