Úspěšné debuty v průběhu sezóny

Estebana Ocona čeká ve Spa debut v F1. Mít první závod v průběhu sezóny je možná těžší, ale ne neobvyklé. Které debuty byly nejúspěšnější?
Klepněte pro větší obrázek
Estebana Ocona čeká ve Spa debut v F1. Mít první závod v průběhu sezóny je možná těžší, ale ne neobvyklé. Ze současných jezdců začínal podobně Daniel Ricciardo, který v roce 2011 nastoupil v Británii do vozu HRT. Do historie se letos podobně zapsal Vandoorne, který zaskočil za Alonsa ve druhém závodě. Které debuty v průběhu sezóny patří k těm nejúspěšnějším?
Klepněte pro větší obrázek
David Coulthard nezačal ve formuli 1 za zrovna pozitivních okolností. Ve voze Williamsu v roce 1994 nahradil tragicky zesnulého Ayrtona Sennu. V prvním závodě ve Španělsku sice nedokončil, ale hned následující závod získal body za 5. místo. V sezóně později v Portugalsku vybojoval i první stupně vítězů (2. místo). O sedačku se později musel podělit s Mansellem.
Klepněte pro větší obrázek
Když se řekne jméno Sebastiana Vettela, vybaví se nám Ferrari nebo Red Bull. Němec ale začal svou kariéru v F1 v roce 2007 ve voze Sauberu. Ve Velké ceně USA nahradil Roberta Kubicu, který měl v Kanadě vážnou nehodu. V Indianapolis se Vettelovi dařilo, získal 8. místo a body. Od Maďarska pak Vettel nahradil u Toro Rosso Scotta Speeda.
Klepněte pro větší obrázek
Jean Alesi si odbyl premiéru v F1 v roce 1989 ve voze Tyrrellu na domácím okruhu Paula Ricarda. Dohoda byla tehdy pouze na tomto závodě, ale to se nepočítalo s tím, že Alesi skončí čtvrtý. Udělal takový dojem, že kromě Belgie dokončil s Tyrrellem sezónu a ve Španělsku zopakoval 4. místo. Alesi později závodil i za Ferrari či Benetton. Dočkal se více než 30 pódií ale jen jednoho vítězství (v roce 1995 v Kanadě). 
Klepněte pro větší obrázek
Jacques Villeneuve si po nehodě v Německu stěžoval na bolesti hlavy. BMW Sauber tak dal šanci prvnímu polskému jezdci v historii Robertu Kubicovi. V kvalifikaci na GP Maďarska 2006 porazil Kubica týmového kolegu Heidfelda a v závodě skončil na sedmém místě. O pěkný výsledek a body ale nakonec přišel. Byl diskvalifikován kvůli nízké hmotnosti vozu. Kubica si nakonec udržel sedačku, v Turecku byl 12. a v Itálii získal 3. místo. 
Klepněte pro větší obrázek
Estebana Ocona čeká debut ve Spa. Právě zde začínal v roce 1991 Michael Schumacher. K sedačce u Jordanu se dostal docela neobvykle. Bertrand Gachot, kterého Schumacher nahradil, byl totiž odsouzen za napadení taxikáře v Londýně. Schumacher zajel v kvalifikaci 7. čas, ale závod pro něj skončil už po pár stovkách metrů kvůli problému se spojkou. Fotografie je ze Spa ale z roku 1992.

Foto: Getty Images / Anton Want, Paul Gilham, Pascal Rondeau, Lars Baron, Mark Thompson

Další článek: Maldonado by mohl závodit za Manor ve WEC

20. září | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
20. září | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00