Úspěch Brawnu je také úspěchem Hondy, říká Nick Fry

Výrazně pomohl i Mercedes.
Ředitel týmu Brawn GP Nick Fry odpovídal na otázky po závodě v Brazílii.

V médiích jste v sobotu odpoledne hasil požár. Jaký máte dnes pocit?
Nick Fry: "Je to neuvěřitelné. Včera odpoledne jsem řekl, že šance jsou mizivé, a je vidět, že mizivé šance vycházejí. Jenson věděl, co dnes musí udělat, a to také udělal. Tím myslím ukázal, že je mistrem světa zaslouženě. Když předjížděl za těchto okolností, kdy mohl vše ztratit, ukázal svojí skutečnou povahu."

Když si vzpomenete na začátek prosince a zprávu o odchodu Hondy, jak byste zhodnotil to, co se stalo o deset měsíců později?
NF: "Za tohle jsme placení. Když máte rychlý vůz a okolnosti jsou příznivé, pak to dokáže kdokoliv. Schopné a neschopné rozlišuje to, jak zvládají těžké situace. Na začátku letošního roku jsme několikrát byli na hraně a párkrát jsme si mysleli, že je konec. Ale šli jsme dál a je třeba postupovat krok za krokem. Je snadné propadnout panice."

"Ale je třeba postupovat logicky, říct si, že pokud uděláme A, B a C, tak když uspěji s A, můžu přistoupit k B. Tak je třeba postupovat a tak jsme Ross a já řešili nejen naší situaci v zimě, ale také celý letošní rok. Brali jsme závod po závodě, dělali maximum a stali se mistry světa."

Nad vchodem je nápis Brawn GP. Co Ross Brawn?
NF: "Ross odvedl fantastickou práci, ale jako první by řekl, že to bylo týmové úsilí. Když se vrátíme k minulé zimě, Ross a já jsme všude hasili požáry. Návrh a konstrukci vozu provedli lidé v továrně, aniž by byli pod každodenním dohledem. Tohle je skvělá chvíle."

"V motorsportu jsem měl velké štěstí a Simon Cole, jeden z našich seniorských inženýrů, byl se mnou, když Richard Burns vyhrál šampionát rally. A první věc, které jsme se Simonem po závodě smáli, je, že ostatní lidé to možná neví, ale oba jsme vyhráli jezdecký šampionát v rally a teď i ve formuli 1, což je příjemné."

Myslíte na těch 270 lidí, kteří dali vše do tohoto vozu, ale museli tým v březnu opustit?
NF: "Ano, život je těžký, ale pro záchranu je bohužel třeba dělat oběti. Je třeba dělat těžká rozhodnutí a pokud je neuděláte, o práci by přišli všichni. To není útěcha pro lidi, kteří tým museli bohužel opustit. Doufám, že se trochu cítí jako součást tohoto úspěchu. V mnoha případech tito lidé pro tým pracovali šest nebo sedm let, vynaložili velké úsilí, ale možná to můžou brát tak, že také přispěli. Odvedli dobrou práci."

Během zimy vás mimořádně podpořil Mercedes, že?
NF: "V podstatě zaplnili díru, která vznikla po odchodu Hondy. V průběhu roku jsme si vybudovali skvělý vztah s lidmi od Mercedesu. Tohle je doufám alespoň malá odměna za důvěru, kterou do nás vložili."

Budou si někteří lidé v kancelářích v Tokiu trhat vlasy?
NF: "Myslím, že jsou za nás rádi. Opět je to o těžkých rozhodnutích, která musíte udělat. Čelili mnohem většímu problému kvůli pádu světových finančních trhů. Museli udělat těžké rozhodnutí a letos nás neuvěřitelně podporovali. Lidé z vedení (Hondy) nám posílali zprávy a e-maily, nebo se ukázali v Suzuce a poblahopřáli nám. Myslím, že budou také oslavovat, protože tohle je jejich vůz stejně jako všech ostatních."

A co Jenson, jak zvládl letošní sezónu?
NF: "V uplynulých letech Jenson hodně trpěl. A když jste v takové situaci, kdy jste utržili rány, pak je mnohem snazší se vyrovnat s úspěchem. Zůstal pořád stejný, soustředěný a přistoupil k tomu inteligentně. Bylo snadné vše pokazit, ale on udělal, co bylo třeba, a zvládnul to."

Překvapil vás letos?
NF: "Ne, Jenson mě vůbec nepřekvapil. Zní to, jako bychom byli manželé, ale jsme spolu dlouho a já jsem vždy věděl, že to může dokázat. Všem ukázal, co dokáže. Pochybovači, kteří říkali, že neumí předjíždět, nebo že není dostatečně agresivní, si teď snad sypou popel na hlavu. Protože on jim pod velkým tlakem ukázal, že je fenomenálně silný, hlavně v závěru sezóny."
Další článek: Button chce příští rok závodit, ale možná to nebude u Brawnu

27. února | Mercedes uveřejnil fotografii... zachycuje nové zbarvení? odkaz
26. února | Aktualizace: Alonso se nezúčastní prezentace (otázek a odpovědí médiím) při prezentaci vozu Alpine kvůli cestovním omezením.
26. února | Na Eurosportu 2 začíná první letošní závod formule E.
26. února | Fernando Alonso se nezúčastní prezentace Alpine a navazujících rozhovorů. Alpine píše o hygienických důvodech. Není zřejmé, zda jde o cestovní restrikce nebo to souvisí s jeho nedávnou nehodou.