Udělujme body do patnáctého místa, navrhuje Grosjean

Romainu Grosjeanovi se líbí myšlenka udělování mistrovských bodů až do patnáctého místa. Podle francouzského pilota by tento systém více zatraktivnil boj týmů ve středu pole.
Udělujme body do patnáctého místa, navrhuje Grosjean

Francouzský jezdec americké stáje Haas by zavedl bodované příčky ve formuli 1 až do patnáctého místa. Podle něj by tento systém přinesl více atraktivity do soubojů týmů ve středu pole o body do poháru konstruktérů. Prvních patnáct pozic v cíli je v současnosti bodovaných na příklad v MotoGP.

Grosjean byl ve svém vyjádření před novináři v Japonsku poměrně nekompromisní a dokonce prohlásil, že současný šampionát je „mrtvý“. Podle názoru dvaatřicetiletého Francouze by se týmy po změně bodovacího systému více soustředily na boj o další pozice za nejlepší desítkou.

Rodák ze švýcarské Ženevy zároveň poukazuje na to, že se týmy mimo elitní trojku (Mercedes, Ferrari, Red Bull) začínají více soustředit na volbu konzervativních strategií pro zajištění pozic od šestého do desátého místa. To podle Grosjeana poškozuje zápolení v poháru konstruktérů.

„Nejsem v pozici, kdy bych mohl vyhrávat závody, takže nepočítám body stejně jako kluci na špici,“ cituje Romaina Grosjeana crash.net.

„Kalkulujeme pouze s tím, že v závodě můžeme získat 1, 2, 4, 6 a někdy až 8 bodů. To je to, co je důležité pro boje ve středu pole.“

„Cokoliv navíc je velmi neobvyklé, takže s tím ani nepočítáme. Vítězství je vítězství a mělo by být důležité. Udělovat body až do patnáctého místa? Proč ne. Šampionát by ve středu pole alespoň byl ještě vyrovnanější.“

„Nejsem pro ani proti. Když bych bojoval o patnácté místo, tak bych alespoň bojoval o jeden bod. Když v současnosti dokončíte závod na jedenácté příčce a nezískáte nic, tak je to velmi bolestivé.“

„Udělalo by to šampionát zajímavějším. Právě teď je totiž mrtvý.“

Rozšíření bodovaných pozic by podle Grosjeana otevřelo týmům během závodů další možnosti. Grosjeanův Haas je v aktuálně v souboji s Renaultem o čtvrté místo v poháru konstruktérů, tedy o nejlepší pozici ze „zbytku světa“.

Haas nyní ztrácí na Renault 11 bodů. Tento rozdíl by se ovšem mohl snížit, protože Haas podal odvolání proti diskvalifikaci Romaina Grosjeana z výsledkové listiny velké ceny Itálie, která stála americkou stáj 8 bodů.

Foto: Getty Images / Clive Rose

Další článek: Poslední trénink ovlivnilo počasí a červené vlajky. Nejrychlejší Hamilton

19:29 | Výkonný ředitel Alpine Marcin Budkowski prozradil, že sprintové závody budou mít název superkvalifikace.
18:22 | Alpine zítra uskuteční filmovací den v Silverstonu. S letošním vozem už jezdily také týmy McLaren, Red Bull Racing, AlphaTauri, Alfa Romeo a Williams. Naopak Mercedes chce vyjet až v testech...
17:41 | Romain Grosjean si nasadil kameru na svou helmu a ukáže vám okruh Laguna Seca z vozu IndyCar. odkaz
17:26 | Pro iOs už je aplikace k dispozici. Pro Android bude brzy. Jmenuje se Williams Racing AR Launch 2021.