Údajné vyšetřování manželů Wolffových může ještě více zhoršit vztahy mezi F1 a FIA | Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli

Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli

Údajné vyšetřování manželů Wolffových může ještě více zhoršit vztahy mezi F1 a FIA

Poklidné vody zimní přestávky rozbouřila zpráva o vyšetřování Tota Wolffa a jeho manželky.

Toto Wolff je šéfem týmu, Susie Wolffová zase fakticky zaměstnanec FOM (tedy F1). Vede totiž ženskou sérii F1 Academy. Včera se objevily spekulace, že mezi Wolffem a jeho manželkou mohou putovat důvěrné informace. Wolff tak může mít výhodu oproti ostatním šéfům týmů. Oddělení pro dodržování předpisů FIA mělo kvůli tomu zahájit vyšetřováni. 

Mercedes i Susie Wolffová na to reagovali prohlášeními na sociálních sítích – ve zkratce: o ničem neví, nikdo je neinformoval a cíti se dotčeni.

Původně se objevily informace, že podnět přišel od šéfů týmů. Ti to však ve středu večer hromadně odmítli

Prezident FIA Muhammad bin Sulajim v únoru prohlásil, že se stahuje z přímého angažmá v F1, což se stalo po sérii kontroverzí od jeho zvolení prezidentem v prosinci 2021.

Nejdříve se (zcela náhodou) objevily jeho více než 20 let staré výroky o ženách. Bin Sulajim v roce 2001 uvedl, že nerad mluví o penězích a „nemám rád ani ženy, které si myslí, že jsou chytřejší než muži, protože to tak ve skutečnosti není“.

Následně tvrdil, že se saúdskoarabský fond snažil koupit F1 za 20 miliard dolarů. Podobné komentáře se ani trochu nelíbily zástupcům F1, kteří mu poslali dopis

Podle BBC však zasvěcené osoby tvrdí, že Muhammad bin Sulajim je do záležitostí F1 zapojen stejně intenzivně jako kdykoli předtím. 

Na první pohled se nic zásadního neděje. Určité signály a „incidenty“, které se v poslední době odehrály, však mají pocházet právě od prezidenta FIA.

Patří mezi ně například opětovné vyšetřování přecházení Lewise Hamiltona přes trať během Velké ceny Kataru a předvolání Wolffa a Vasseura ke stewardům při posledním závodě sezony v Abú Dhabí poté, co na tiskové konferenci při předchozím závodě v Las Vegas použili nevhodné výrazy.

Během posledního závodu sezóny řada zdrojů sdělila BBC Sport, že pokud bude Bin Sulajim pokračovat v jednání, které podle názoru vedoucích představitelů škodí sportu, ztratí majitelé F1, společnost Liberty Media, trpělivost a zváží odchod od FIA. F1 o tom uvažovala již loni, než se vztahy mezi oběma stranami urovnaly.

Zatím jde spíše o pohrůžku. Není ani jasné, jak by takový odchod vypadal. Služby FIA si totiž F1 nepronajímá, ale je to přesně obráceně. Majitel komerčních práv (dnes Liberty Media) má smlouvu o 100letém pronájmu F1 od FIA, která začala platit v roce 2011. 

Doporučujeme

Články odjinud