U šestiválců bude klíčová efektivnost, spotřeba klesne o třetinu, vysvětluje Whiting

Technický delegát FIA Charlie Whiting vidí hlavní aspekt nových motorů v jejich efektivnosti, spotřeba paliva bude omezená a kontrolována.
U šestiválců bude klíčová efektivnost, spotřeba klesne o třetinu, vysvětluje Whiting

"V roce 2014 budeme mít nové pohonné jednotky s různými zařízeními na rekuperaci energií, které podle mě vynesou výkon o trochu výš, než máme teď," konstatoval Whiting.

Nové přeplňované motory o objemu 1,6 litru doplní kromě rekuperace kinetické energie také rekuperace tepelné energie. Souhrnně budou tyto systémy označovány zkratkou ERS a přinesou dodatečných 161 koní na 33 sekund v každém kole.

Whiting ale vidí u nových motorů jako klíčový jiný prvek. "Základem těchto nových pohonných jednotek bude, že vozy budou moci použít jen 100 kilogramů paliva za závod," uvedl. "Také tu bude omezený průtok paliva, který bude kontrolovat měřící zařízení FIA, které bude namontováno v nádržích všech vozů."

Pravidla zajistí, že spotřeba paliva monopostů formule 1 klesne meziročně zhruba o jednu třetinu.

"V současnosti se (za závod) používá 140 až 150 kilogramů paliva, a to půjde dolů na 100 kilogramů. To je významný rozdíl. Klíčová je efektivita. Množství paliva, které může tým dát do vozu, není omezené, ale je omezeno množství, které může spotřebovat v závodě. Je to významná změna pro efektivitu vozu," dodal Whiting.

Další článek: Redaktor F1sport sledoval 24 hodin Le Mans přímo na okruhu

14:51 | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
10:10 | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.