U Ferrari a Mercedesu nemají před Monzou klidné spaní. Řeší selhání motorů

Mercedes a Ferrari musí v krátkém čase před italskou velkou cenou řešit problémy se svým motorem.
U Ferrari a Mercedesu nemají před Monzou klidné spaní. Řeší selhání motorů

Spa a Monza jsou okruhy, kde týmy nasazují nové motory. Letos tomu nebylo jinak.

Mercedes nasadil nový motor ve svých vozech a také ve vozech zákazníků. V průběhu víkendu došlo ke dvěma selháním – ve druhém tréninku u Péreze a v kvalifikaci u Kubicy. Oba se pak vrátili ke starší specifikaci.

„Měli jsme dvě poruchy, které jsme zatím nepochopili,“ řekl po závodě Wolff. „Příliš nás to neomezovalo. Možná trochu. V závodě jsme neriskovali. Určitě to nebyla pohodlná situace, protože selhání vypadají odlišně a zatím nebyla analyzována a pochopena.“

Možná jsme mohli udělat něco jinak, ale výsledek bereme, říká Wolff

Možná jsme mohli udělat něco jinak, ale výsledek bereme, říká Wolff

Oba porouchané motory byly odeslány do továrny v Brixworthu. Vzhledem k tomu, že mezi závody je nyní jen týden, nemají inženýři příliš mnoho času na odhalení problému a nasazení případných opatření.

Problémy má i Ferrari

Podobně jsou na tom v Maranellu. Motor selhal ve voze Giovinazziho. Ferrari šlo jinou cestou než Mercedes. Motor dostali nejdříve zákaznici – jezdci Haasu a Giovinazzi.

Ferrari vysvětilo, proč čeká s novým motorem až na Monzu

Ferrari vysvětilo, proč čeká s novým motorem až na Monzu

Oficiálně to souvisí se strategií nasazování komponent, ale Ferrari takto postupovalo už v minulosti, takže je otázkou, zda si Scuderia motor nejdříve nezkouší u svých zákazníků. Další motivací může být také to, že v Monze je motor možná ještě důležitější a hlavně je to pro Ferrari domácí závod.

Ferrari už potvrdilo, že oba jezdci v Monze dostanou nový motor. Obejde se to bez penalizací.

Albon udělal na Hornera v prvním závodě za Red Bull dojem

Albon udělal na Hornera v prvním závodě za Red Bull dojem

Penalizace čekají Verstappena

Albon a Kvjat dostali nové pohonné jednotky Honda už ve Spa. Obdrželi penalizace, ale nakonec jezdili se starší specifikací. Novou si šetří.

V Monze dostanou nové motory a penalizace Gasly a Verstappen. Jezdec Red Bullu se už vyjádřil v tom smyslu, že mu to nevadí, protože na okruhu se dá předjíždět. S mercedesy a ferrari Red Bull soupeřit nebude, takže cílí někde na 5. místo a to je v silách Verstappena dohnat.

Red Bull se vybráním penalizací připravuje primárně na Singapur a další závody.

Foto: Getty Images / Charles Coates

Váš názor Další článek: Formule 1 chce od roku 2021 osázet vůz LED panely
15:15 | Podle Mercedesu Hamilton kvůli poškození předního křídla po kontaktech s Oconem a Verstappenem přišel o 0,4 s na kolo. Hamilton po těchto kontaktech zajel ve 47. z 50 kol nejrychlejší kolo závodu.
9:38 | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.
5. prosince | Théo Pourchaire uveřejnil na twitteru, že je celkově v pořádku, ale neví, zda za týden pojede. Enzo Fittipaldi je podle něj zraněný.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00