U Alfy Romeo očekávají velmi hektické předsezónní testy

Omezení množství testovacích jízd před začátkem letošní sezóny formule 1 podle technického ředitele Alfy Romeo povede k „velmi hektickým“ předsezónním testům.
Foto: Alfa Romeo
U Alfy Romeo očekávají velmi hektické předsezónní testy | Foto: Alfa Romeo

V rámci oficiálních předsezónních testů budou mít letos týmy pouze tři dny jízd na okruhu v Bahrajnu od 12. do 14. března. Ačkoliv letošní monoposty z velké části vycházejí z loňských modelů, jelikož v technických pravidlech nedošlo k velkým změnám, budou týmy chtít absolvovat své zkoušky včetně kvalifikačních a závodních simulací.

Problém menšího počtu testovacích dní si uvědomuje také technický šéf Alfy Romeo Jan Monchaux.

„Bude to šílené. Tři dny, oproti předchozím sezónám to bude celkem krátké. Vůz si s sebou nese spoustu komponent, takže teoreticky je riziko nějakého nepříjemného překvapení menší,“ říká Monchaux.

„Očekávám ale, že tyto tři dny budou na trati velmi hektické, jelikož všechny týmy se budou snažit odjet co nejvíce kilometrů, aby si byly jisté svou spolehlivostí, ale zároveň aby naplnily svá očekávání z pohledu výkonnosti.“

Alfa Romeo přes zimu vylepšila nos a zavěšení

Alfa Romeo přes zimu vylepšila nos a zavěšení

Je také otázkou, zda týmy dají v testech příležitost rezervním pilotům, nebo dostanou šanci zvyknout si na vůz pouze závodní jezdci.

Pouze tři týmy mají stejnou jezdeckou sestavu jako v loňském roce. Jedním z nich je i Alfa Romeo, která vloni v předsezónních testech dala šanci kromě Kimiho Räikkönena s Antoninem Giovinazzim také rezervnímu pilotovi Robertu Kubicovi.

„Myslím, že F1 se nyní vydává jiným směrem než v minulosti. S menší možností testování jsme nejprve mluvili o tom, že musíme být připraveni, až pojedeme na trať, to znamená mít ve voze zkušené jezdce. Dává to smysl, sestava funguje dobře,“ dodává šéf týmu Frédéric Vasseur.

Monchauxe také těší přesun testů z Barcelony do Bahrajnu. V únoru a v březnu se jezdci a týmy při testech ve Španělsku potýkaly s velmi nízkými teplotami, podmínky v Bahrajnu navíc budou podobné těm, které týmy mohou o další dva týdny později očekávat při úvodním podniku sezóny na okruhu v Sachíru.

„Dobrá věc rozhodně bude počasí, protože teploty by měly být trochu vyšší, než jakým obvykle čelíme v Barceloně. Díky tomu práce na novém voze a nových pneumatikách, když budeme zároveň zkoušet nové pneumatiky pro tuto sezónu, budou rozhodně více reprezentativní, než když je v Barceloně čtyři nebo pět stupňů,“ dodává.

Další článek: Co se ve F1 změnilo za 20 let od prvního testu Fernanda Alonsa

23. července | Jezdci Ferrari opět testovali ve Fioranu s vozem SF71H. Důvod není znám, ale může to souviset s kalibrací nového simulátoru, která právě probíhá...
20. července | V Silverstonu pokračují letošní testy 18palcových pneumatik. Nastoupí Red Bull (jen dnes) s Albonem. Dále Aston Martin a Haas (dnes a zítra a nasadí závodní jezdce).
19. července | Testovací jezdec Ferrari Callum Ilott se zúčastní Le Mans. Pojede za tým Iron Lynx s vozem Ferrari.
18. července | Verstappen byl propuštěn z nemocnice.

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 31. července 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 1. srpna 2021
Závod 15.00