Týmy si nemožnost testovat s Pirelli vysvětlily už loni

Asociace týmů formule 1 řešila už v loňské sezóně, jak přistoupit k možnosti testovat v sezóně s Pirelli. Došla k závěru, že ji podle platných pravidel není možné využít.
Týmy si nemožnost testovat s Pirelli vysvětlily už loni

Mimořádný test Mercedesu s Pirelli po závodě v Barceloně pořád hýbe formulí 1 a britský Autosport se dostal ke komunikaci Asociace týmů formule 1 (FOTA) z loňského roku, která se týkala pravě možnosti uskutečnit 1000kilometrový test pneumatik.

Sportovní šéf italského výrobce pneumatik Paul Hembery všem týmům loni napsal: "V rámci naší dohody s FIA je tu možnost pozvat všechny týmy na 1000 kilometrů testování pneumatik. Pokud by o to měl váš tým zájem, prosím dejte nám to najevo, abychom mohli stanovit případné datum testu. My bychom zajistili trať a servisní podporu."

FOTA tento dopis prostudovala a dospěla k závěru, že není možné nabídku využít. E-mailem o tom podala zprávu Pirelli, FIA a všem týmům: "Pirelli má podle současné dohody s FIA nárok nabídnout týmům 1000kilometrový test pneumatik, a to za předpokladu, že se každému týmu dostane rovnocenného přístupu."

"Ale Sportovní pravidla s takovým testem v sezóně nepočítají. Po diskuzi s Charliem (Whitingem) o této záležitosti jsme přišli na dvě možnosti: 1. Všechny týmy budou chtít využít nabídku Pirelli, sdělí se to FIA a ta změní Sportovní pravidla. 2. Test se uskuteční mimo sezónu (a pak se dostává ke slovu dohoda o testech)."

Mercedes sice v Monaku tvrdil, že k testu dostal svolení FIA, ale ta oponovala, že o něm nebyla dostatečně informovaná a souhlasila by s ním jen, pokud by byly pozvány všechny týmy a s vozem by jezdilo Pirelli, a ne Hamilton s Rosbergem.

FIA teď rozhodne, zda bude tuto záležitost řešit její mezinárodní tribunál.

Další článek: Grosjean míní, že Ricciardo brzdil dřív. Lotus chce svého jezdce zklidnit

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.