Týmy nechtějí překročit dvacet závodů, řešením je střídání Grand Prix

V příštích třech letech přibydou v kalendáři minimálně tři nové závody a týmy se ptají, kde se pro ně najde místo. Víc jak dvacet Grand Prix za sezónu totiž nechtějí.
Týmy nechtějí překročit dvacet závodů, řešením je střídání Grand Prix

Se stropem dvaceti závodů za sezónu počítají mimo jiné Sportovní pravidla, přičemž tento limit bude příští rok naplněn. Měl být už letos, ale nestalo se tak kvůli nepokojům v Bahrajnu.

V roce 2013 ale formule 1 nově zavítá do New Jersey a rok později do Soči. O Grand Prix uvažují také v Mexiku a Jihoafrické republice. Týmy však odmítají překročit dohodnutý limit.

"Dvacet závodů a hodně z nich zámořských, to je pro tým dost těžké, je to na hraně," řekl šéf McLarenu Martin Whitmarsh. "Neměli bychom jich mít víc než dvacet."

Důvodem pro odmítavý postoj k navyšování počtu závodů je přetěžování zaměstnanců týmu. "Blížíme se k situaci, kdy bychom museli střídat týmy lidí, jako v NASCAR," vysvětloval Whitmarsh. "Vím, že jde pořád o peníze, ale dvacet závodů je hodně a jsme na hranici toho, jak by to mělo být."

"Dokážeme to zvládnout, ale je to velmi těžké, protože až se tým vrátí z Brazílie (poslední závod), bude prosinec. A v lednu ti samí lidé začnou stavět auto, v únoru pak testovat a znovu cestovat po světě."

Pro nové závody by se v kalendáři mohlo uvolnit místo tak, že se některé současné budou jezdit jen jednou za dva roky. Jde o střídání okruhů po vzoru Hockenheimu a Nürburgringu. Podobný osud zřejmě čeká Barcelonu a Valencii.

A stejný scénář připravuje Belgie s Francií, která se chce do kalendáře vrátit. "Je tu místo, protože jednáme o střídání s jinou evropskou Grand Prix, takže to nebude mít vliv na celkový počet závodů," potvrdil za Francouze šéf týmu Renault Eric Boullier pro Reuters.

"Myslím, že si některé evropské Grand Prix můžou dovolit mít závod jednou za dva roky. Takže by to mohla být dobrá cesta, jak udržet různé evropské okruhy."

Diskuze (14) Další článek: Herbert vysvětlil, proč byl v Indii potrestán Massa
18:46 | Jamie Chadwick vyhrála druhý ročník W Series
24. října | V paddocku je i modelka Winnie Harlow, která v roce 2018 odmávala Velkou cenu Kanady o kolo dříve. Sice za to nemohla, ale i tak bychom ji asi raději drželi od cílové rovinky dál...
24. října | Prasklina na zadním křídle se nakonec objevila jen u Verstappena. Red Bull zatím neví, co bylo příčinou.
23. října | Fernando Alonso se připojí k Vettelovi a Russellovi a nasadí větší počet nových komponent – start z konce pole.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Pérez
Sobota 23. října 2021
3. trénink Pérez
Kvalifikace Verstappen
Neděle 24. října 2021
Závod Verstappen