Týmy nabízejí dlouhodobé závazky výměnou za zrušení stropu

O nákladech by neměla rozhodovat FIA.

V rámci jednání o rozpočtovém stropu nabídly týmy za jeho zrušení dlouhodobě se zavázat k účasti ve formuli 1. Týmy se písemně obrátily na prezidenta FIA Maxe Mosleyho a žádají, aby pravidla zůstala v příštím roce stejná jako letos.

"Požádali jsme o návrat k pravidlům z letošního roku. A poté se společně budeme zabývat tím, jaké změny můžeme uskutečnit pro příští rok," potvrdil šéf týmu Ferrari Stefano Domenicali.

Týmy nabízejí, že by se výměnou za tento ústupek zavázaly formuli 1 až do roku 2012. Na to by mohl slyšet zejména Bernie Ecclestone, i když neochotu současných týmů se vázat uvedl jako jeden z argumentů i Max Mosley, když obhajoval nutnost přivést nové stáje.

Týmy jsou ochotné akceptovat určité technické změny, jako je například zákaz tankování během závodu, jde jim především o zrušení rozpočtového stropu, který by dvojími technickými pravidly zvýhodňoval týmy, které se mu dobrovolně podřídí.

"Uvědomte si, že na snižování nákladů chtějí pracovat všechny týmy, ale náklady jsou spojené s obchodními aktivitami jednotlivých týmů. Víme, co můžeme investovat. Víme, co si můžeme dovolit. Je to něco, o čem týmy můžou diskutovat interně a samy rozhodnout, co si můžou dovolit, aby zachovaly hodnotu F1 na úrovni, kterou známe. Neměl by se do toho zapojovat nikdo jiný," dodal Domenicali.

V oblasti snižování nákladů týmy zvažují jako jednu z možností systém kontroly výdajů, který by ale řídila FOTA, nikoliv FIA.

Kromě změn v pravidlech týmy také požadují návrat ke standardním procedurám při vedení formule 1, jako je postup prostřednictvím Komise F1 při schvalování nových pravidel.

Tento týden v pátek končí řádný termín pro podání přihlášek do příštího ročníku a týmy se proto snaží rychle najít řešení, které by je zbavilo rozpočtového stropu ve formě, kterou schválila FIA. Zatím nikdo nedokáže odhadnout, jestli současné týmy přihlášky tento týden podají, vše bude záležet na dalších jednáních.

Podle Maxe Mosleyho však v každém případě hrozí odchod některých automobilek. "Myslím, že jedna nebo dvě z nich budou muset skončit, ale nemá to nic společného s těmito diskuzemi," řekl Mosley.

"Pro velkou automobilku je velmi obtížné pokračovat ve formuli 1, když ve svých továrnách zavádí úspory jako je vypnutí každého druhé výtahu, vypínání elektřiny, nemytí oken, nepodávání kafé na jednání. U společnosti, která je v takové situaci, je nepravděpodobné, že bude dál lít velké peníze do formule 1."

V paddocku se v souvislosti s možným odchodem z formule 1 nejvíce hovoří o Renaultu a Toyotě. Naopak Ferrari podle Mosleyho zůstane.

Sledujte F1Sport.cz na Facebooku Další článek
9:23 | Charles Leclerc dnes slaví dvacetiny.
14. října | Lando Norris získal titul v F3. Příští rok by se mohl stát rezervním jezdcem McLarenu.
12. října | Hartley místo Gaslyho? Poslední Novozélanďan v F1 byl v roce 1984 Mike Thackwell.
12. října | IndyCar by příští rok mohla zavítat do Mexika.
11. října | Kubica dnes testoval Williams na okruhu v Silverstonu.

GP USA 2017

Pátek 20. října 2017
1. trénink 17.00–18.30
2. trénink 21.00–22.30
Sobota 21. října 2017
3. trénink 18.00–19.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 22. října 2017
Závod 21.00

Nejčtenější články

Přítelkyně a manželky současných jezdců formule 1

Přítelkyně a manželky současných jez…

Kdo čeká v zákulisí nebo doma na jezdce formule 1? Podívejte se na manželky a přítelkyně současných jezdců.

12.  10.  2017 | | 53 N/A
Mercedes loni hrozil svým jezdcům vyhazovem

Mercedes loni hrozil svým jezdcům vy…

Nevýkonný ředitel Mercedesu Niki Lauda prozradil, že tým v loňském roce po vzájemné kolizi v prvním kole Velké ceny Španělska pohrozil svým jezdcům Lewisi Hamiltonovi a Niku Rosbergovi vyhazovem, pokud se bude podobný incident opakovat.

15.  10.  2017 | | 22 N/A
Kdo nahradí Gaslyho v USA? Rodí se překvapivé jméno

Kdo nahradí Gaslyho v USA? Rodí se p…

Pierre Gasly by zatím podle nepotvrzených informací měl v USA chybět a pojede v Japonsku poslední dva závody super formule, ve které bojuje o titul.

12.  10.  2017 | | 27 N/A
Problémy Ferrari má řešit expertka na kovy

Problémy Ferrari má řešit expertka n…

Ferrari najalo expertku na kovy a chemikálie, která má pomoci oddělení kontroly kvality.

11.  10.  2017 | | 26 N/A
Štiplavý vzkaz do Wokingu: Jsme už blízko Renaultu, chlubí se Honda

Štiplavý vzkaz do Wokingu: Jsme už b…

Odchází McLaren od Hondy zbytečně? V Japonsku si to tak trochu nepřímo myslí. Podle Hasegawy jsou totiž už blízko Renaultu.

11.  10.  2017 | | 82 N/A