Týmy kvůli vysoké hmotnosti odstraňují z vozu barvu

F1 letos zvýšila kvůli novým pravidlům minimální hmotnost ze 752 kg na 795 kg. Ani to ale nestačilo. Limit musel být navýšen o 3 kg na 798 kg. Pro některé týmy ale i to představuje výzvu.
Foto: Activepictures / Jiří Křenek
Týmy kvůli vysoké hmotnosti odstraňují z vozu barvu | Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Minimální hmotnost vozu s jezdcem, bez paliva ale s pneumatikami je 798 kg. Pokud FIA naměří například 810 kg, tak je to samozřejmě v souladu s pravidly. Žádná maximální hmotnost stanovena není. Pro tým to však znamená desetiny na kolo.

Podle Motorsport.com už některé týmy přikročily k odstranění barvy. Přestože to na první pohled není vidět, na voze je v určitých částech jen čistý karbon. Týká se to McLarenu, který okolo airboxu po prvních testech „zčernal“ nebo Astonu Martin, který odstranil barvu ze spodní části bočnic.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Activepictures / Jiří Křenek  

Hmotnost barvy nemusí být vůbec zanedbatelná. Rozdíl mezi lesklou a matnější může být 2 až 3 kg (ve prospěch matné). Gary Anderson kdysi odhadoval, že žlutá barva na Jordanu měla 7 kg. 

V případě současných spíše kosmetických změn designu vozů jde ale o menší hodnoty. 

„Hmotnost je velký, velký problém,“ řekl technický šéf Astonu Martin Andy Green. „Tato auta jsou těžká a dostat se na regulovanou hmotnost je problém. Prošli jsme celé auto odpředu dozadu a odstranili jsme lak, kde se dalo. Myslím, že jsme celkem ušetřili asi 350 gramů.“

Toto Wolff uvedl, že největší problémy s hmotností má jeho tým a Red Bull. „A pak jsou některé, které jsou na dané hmotnosti nebo těsně nad ní. To je docela výhoda nebo pro druhé nevýhoda v čase na kolo.“

„Myslím, že pro nás rozhodně existuje prostor pro zlepšení a odstranění některých částí, které máme na autě a které jsou příliš těžké.“

Další článek: Red Bull už ví, proč jeho vozy v Bahrajnu neviděly cíl

18:42 | Zraněného Ralpha Boschunga nahradí v týmu Campos ve F2 tento víkend 31letý bývalý pilot F1 Roberto Merhi. V sérii jel naposledy v roce 2018.
18:36 | Vips podle Red Bullu stále zůstává mezi juniorskými jezdci týmu. Ukončení spolupráce se týkalo jen jeho role rezervního a testovacího jezdce.
10:51 | Leclerc a Binotto byli včera večer spatřeni při odchodu z restaurace v Monaku. Že by šéf přijel uklidnit Leclerca domů po dalším "selhání" týmu?
5. července | F1 chystá putovní výstavu. Podrobnosti chce uveřejnit na podzim.

GP Rakouska 2022

Pátek 8. července 2022
1. trénink 13.30–14.30
Kvalifikace 17.00–18.00
Sobota 9. července 2022
2. trénink 12.30–13.30
Sprint 16.30
Neděle 10. července 2022
Závod 15.00