Týmy FOTA dnes dopoledne jednaly se svými jezdci o současné krizi

Trulli: "Někam se to musí pohnout, jinak se rozpadneme."

Dnes dopoledne se v motorhomu Toyoty konalo setkání týmů ve sdružení FOTA (bez Williamsu a Force India) s jejich jezdci. Ti se svěřují s čím dál narůstajícími obavami o svou budoucnost ve světle krize mezi týmy FOTA a Mezinárodní automobilovou federací.

V posledních dnech je již daleko méně ostýchavě než doposavad zmiňována možnost ustanovení alternativního šampionátu, byť stále jako extrémní možnost.

Něco podobného se odehrálo již před pěti lety, kdy automobilky v čele s Ferrari nebyly daleko ustanovení Grand Prix World Championship coby konkurenční série. Hrozba ale nakonec byla zažehnána tím, že Ferrari se od aktivit odpojilo a podepsalo novou dohodu s FIA a Berniem Ecclestonem.

Fernando Alonso v pátek řekl španělským novinám Marca, že v šampionátu s pravidly tak, jak je představila FIA, nemá zájem závodit a že by v takovém případě radši, kdyby týmy FOTA ustanovily svou soutěž.

Jarno Trulli po setkání jezdců s FOTA magazínu Autosport prozradil, že jezdci stojí jednotně za aktivitami FOTA.

"Současná pravidla [na rok 2010 - pozn. redakce] nepovažujeme v žádném případě za adekvátní," řekl Trulli. "Sdílíme stejné názory jako FOTA.

Formule 1 musí zůstat sportem číslo jedna. Mosley musí pochopit, že některé věci prostě nejdou. Nelze přilákat týmy, které možná ani nemají představu o tom, co je to bojovat v šampionátu takové úrovně. Navíc s těmito pravidly jsme mimo hru."

Týmy, které si nezvolí rozpočtový strop 40 mil. liber, budou mít omezené technické prostředky. John Howett z Toyoty hovoří o tom, že vozy nekontrolovaných týmů budou až o 3 sekundy na kolo pomalejší.

"Musíme počkat, jak FOTA situaci s FIA vyřeší. Nám je ale jasné, která strana je ta správná," uzavřel Trulli. "Příští týden se musí něco stát, musí se to někam pohnout, jinak se rozpadneme."

Další článek: Vedle Brabhama a Marche o návrat do F1 usiluje také Lotus

17:05 | Matteo Nannini to letos zkoušel ve F3 i F2 současně. V Monaku a Baku ho ale ve voze HWA nahradí testovací jezdec Williamsu Jack Aitken.
11:45 | Turecko zpět ve hře? Místní věří, že by mohli mít šanci po Monze místo Singapuru nebo Japonska. Úplně nereálné to není. Singapur zrušil Světové ekonomické fórum plánované na srpen. Novinář Joe Saward píše, že místní moc nevěří, že se tam letos pojede závod F1.
17. května | Kvůli změnám v kalendáři F1 se start sezóny W Series přesouvá z Francie do Rakouska (Grand Prix Štýrska).
15. května | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00