Týmy chtějí zákaz dvojitých difuzorů od roku 2011

Kontroverzní dvojité difuzory, které podle většiny stájí neměly oporu v pravidlech, příští rok ve formuli 1 zřejmě skončí. Ve snaze snížit přítlak pracují týmy na jejich zákazu.

"Podle mě je to naprosto správné a měli bychom to udělat," řekl technický ředitel Lotusu Mike Gascoyne pro Autosport. "A také se tím FOTA a FIA zabývají. Myslím, že je to velmi rozumné a snadno proveditelné. Stačí zpřísnit pravidla a je to."

Techničtí představitelé týmů nyní pracují na znění pravidel, které by dvojité difuzory zakázalo. Pak ho předloží Technické pracovní skupině FIA k ratifikaci.

S dvojitými difuzory nastoupily do loňské sezóny týmy Brawn GP, Williams a Toyota. Ostatní stáje proti nim protestovaly, ale Odvolací soud FIA potvrdil, že jsou legální.

Nakonec je do svých vozů zapracovali všichni, ale převládal názor, že se formule 1 vydala proti svému záměru snížit aerodynamický přítlak a usnadnit jezdcům předjíždění.

Gascoyne se ovšem domnívá, že zatímco se bez dvojitých difuzorů přítlak skutečně sníží, předjíždění snadnější nebude. Navíc se objevily podobné ohlasy jako při legalizaci dvojitých difuzorů, některým týmům se nelíbí, že přepracování zádi vozu mezi sezónami si vyžádá nemalé finanční prostředky.

Další článek: Monopost Lotusu vyjede poprvé na trať v polovině února