Tým Lotus se drží svého jména jen kvůli penězům, tvrdí Renault

Při prezentaci nového vozu týmu Renault se na pořad dne vrátil spor o jméno Lotus ve formuli 1. Majitel týmu Renault Gérard Lopez je přesvědčený, že se ho Tony Fernandes nechce vzdát jen kvůli penězům.
Tým Lotus se drží svého jména jen kvůli penězům, tvrdí Renault

Týmy mají každým rokem nárok na podíl z příjmů formule 1, přičemž odměny jsou odstupňované podle umístění v poháru konstruktérů. Pokud se ale tým úplně přejmenuje, může se stát, že na něj bude pohlíženo jako na novou entitu, která nemá nárok na žádnou odměnu za minulé úspěchy.

"Poznám, když se někdo snaží věci překrucovat," uvedl Lopez o sporu o Lotus. "Je to škoda, protože my jsme nikdy nic nepřekrucovali, jen jsme řekli, že máme partnerství, a Lotus je automobilka. Chce propagovat svoji značku a upřímně, jiná automobilka Lotus neexistuje. Všechno ostatní jsou kecy."

"Vím, k jakým jednáním došlo, a vím, že jejich ústředním tématem byly peníze. Nejde o vášeň, převzetí dědictví Colina Chapmana nebo něco takového. Fakt je ten, že pokud 1Malaysia Racing (tým Lotus) změní své jméno, přijdou o peníze od Formula One Managementu. A ano, pro ně je to problém a kdybych byl na jejich místě, asi by se mi to taky nelíbilo. Samozřejmě bych bojoval. Ale je třeba přiznat realitu, o nic jiného tu nejde."

Lopez, jenž je nyní prostřednictvím své společnosti Genii 100% vlastníkem týmu Renault, přiznal, že ze stejného důvodu jméno neměnil ani on, i když Renault dodává už jen motory. Lotus je u týmu nyní jen jako hlavní sponzor s možností zakoupit podíl v budoucnu.

Maskování problému ze strany Lotusu Tonyho Fernandese se snažil dokázat na příkladu s černozlatým zbarvením. S tím veřejně přišel nejdřív Fernandes, ale podle Lopeze ho Renault zvolil ještě dřív.

"Kdybych měl účet na Twitteru, mohl jsem všem napsat, že jsou tu důkazy, že jsme s několika agenturami komunikovali o černozlatém zbarvení už v srpnu, tedy dřív, než o tom vůbec někdo začal mluvit," uvedl. "My se takovými věcmi zabývat nechceme. Rodině Chapmanů se svým způsobem líbí, co děláme. Ne protože by to bylo horší nebo lepší, jelikož se nakonec nesnažíme být dědictvím nebo vazbou na pana Chapmana. Tohle je úplně jiný tým."

Spor o jméno Lotus ve formuli 1, které nyní používají týmy Renault a Lotus, bude řešit soud na začátku března.

Diskuze (158) Další článek: Spolupráce Sauberu a Ferrari zesílila, C30 má podobné zavěšení jako F150
21. října | U obou mercedesů se mění vodní pumpy. (via AMuS)
21. října | Na obou vozech Mercedesu se pracuje. Převodovky jsou venku... možná jde ale jen o preventivní prohlídky.
21. října | Verstappen mění převodovku. Odstartuje z 18. místa
21. října | Pětkrát se o titulu mistra světa rozhodlo na americké půdě. Bude to dnes pošesté? Závod začíná ve 20:10. 1959: Brabham 1970: Rindt 1974: Fittipaldi 1977: Lauda 2015: Hamilton

GP Mexika 2018

Pátek 26. října 2018
1. trénink 17.00–18.30
2. trénink 21.00–22.30
Sobota 27. října 2018
3. trénink 17.00–18.00
Kvalifikace 20.00–21.00
Neděle 28. října 2018
Závod 20.10