Tým Lotus se drží svého jména jen kvůli penězům, tvrdí Renault

Při prezentaci nového vozu týmu Renault se na pořad dne vrátil spor o jméno Lotus ve formuli 1. Majitel týmu Renault Gérard Lopez je přesvědčený, že se ho Tony Fernandes nechce vzdát jen kvůli penězům.
Tým Lotus se drží svého jména jen kvůli penězům, tvrdí Renault

Týmy mají každým rokem nárok na podíl z příjmů formule 1, přičemž odměny jsou odstupňované podle umístění v poháru konstruktérů. Pokud se ale tým úplně přejmenuje, může se stát, že na něj bude pohlíženo jako na novou entitu, která nemá nárok na žádnou odměnu za minulé úspěchy.

"Poznám, když se někdo snaží věci překrucovat," uvedl Lopez o sporu o Lotus. "Je to škoda, protože my jsme nikdy nic nepřekrucovali, jen jsme řekli, že máme partnerství, a Lotus je automobilka. Chce propagovat svoji značku a upřímně, jiná automobilka Lotus neexistuje. Všechno ostatní jsou kecy."

"Vím, k jakým jednáním došlo, a vím, že jejich ústředním tématem byly peníze. Nejde o vášeň, převzetí dědictví Colina Chapmana nebo něco takového. Fakt je ten, že pokud 1Malaysia Racing (tým Lotus) změní své jméno, přijdou o peníze od Formula One Managementu. A ano, pro ně je to problém a kdybych byl na jejich místě, asi by se mi to taky nelíbilo. Samozřejmě bych bojoval. Ale je třeba přiznat realitu, o nic jiného tu nejde."

Lopez, jenž je nyní prostřednictvím své společnosti Genii 100% vlastníkem týmu Renault, přiznal, že ze stejného důvodu jméno neměnil ani on, i když Renault dodává už jen motory. Lotus je u týmu nyní jen jako hlavní sponzor s možností zakoupit podíl v budoucnu.

Maskování problému ze strany Lotusu Tonyho Fernandese se snažil dokázat na příkladu s černozlatým zbarvením. S tím veřejně přišel nejdřív Fernandes, ale podle Lopeze ho Renault zvolil ještě dřív.

"Kdybych měl účet na Twitteru, mohl jsem všem napsat, že jsou tu důkazy, že jsme s několika agenturami komunikovali o černozlatém zbarvení už v srpnu, tedy dřív, než o tom vůbec někdo začal mluvit," uvedl. "My se takovými věcmi zabývat nechceme. Rodině Chapmanů se svým způsobem líbí, co děláme. Ne protože by to bylo horší nebo lepší, jelikož se nakonec nesnažíme být dědictvím nebo vazbou na pana Chapmana. Tohle je úplně jiný tým."

Spor o jméno Lotus ve formuli 1, které nyní používají týmy Renault a Lotus, bude řešit soud na začátku března.

Další článek: Spolupráce Sauberu a Ferrari zesílila, C30 má podobné zavěšení jako F150

16:10 | Verstappen doufá, že se letos vyhne penalizacím za překročení komponent pohonné jednotky.
24. února | Problém na motoru, který potkal Vettela během testů, podle Ferrari nebyl vážný. V Maranellu zjistili, že šlo o problém s mazacím systémem.
22. února | Zandvoort před pěti dny. Za pár dní má být hotovo... odkaz
22. února | Podle Lea Turriniho Binotto a Ferrari neblafují. Aerodynamický balíček SF1000 nefunguje. Stále trpí problémy z loňského roku, nedotáčivostí a horším výkonem. Na příští týden chystá tým změny.

Předsezónní testy

První
19. února Hamilton (1:16.976)
20. února Räikkönen (1:17.091)
21. února Bottas (1:15.732)
Druhé
26. února 09.00–18.00
27. února 09.00–18.00
28. února 09.00–18.00