Třetí vozy by vyvolaly napětí mezi velkými týmy, míní prezident FIA

Jean Todt nevidí v případném nasazování třetích vozů problém z pohledu malých stájí, ale obával by se především znesváření těch velkých.
Třetí vozy by vyvolaly napětí mezi velkými týmy, míní prezident FIA

O možnost nasazovat tři vozy usiluje dlouhodobě Ferrari. Podle prezidenta italské automobilky Lucy di Montezemola by bylo lepší, kdyby ve startovním poli takto soutěžilo víc vyrovnaných vozů, než když několik týmů výrazně ztrácí jako teď.

"Ne, já s tímto nápadem nesouhlasím," řekl o třetích vozech prezident FIA Jean Todt pro Corriere della Sera. "Myslím, že je lepší mít vyrovnanější formuli 1 se současnými týmy, kdy budou rozdíly mezi nimi menší. Systém, kdy by čtyři nebo pět týmů nasazovalo tři vozy, je nebezpečný."

"Kdyby například Red Bull, což je výrobce nápojů, svěřil toto třetí auto mladému jezdci, a ten by snadno porážel tým velké automobilky, tak ta by se pak mohla rozhodnout, že z formule 1 odejde."

Ferrari se ovšem brání tím, že by třetí vůz nechtělo nasazovat samo, ale pronajímalo by ho menšímu týmu. Ten by monopost provozoval sám s vlastním pilotem, takže by pravděpodobně nebyl úplně stejné konkurenceschopný jako tým, který vůz postavil.

Většina týmů ale s třetími vozy nesouhlasí, protože by podle nich malé stáje s vlastními auty definitivně ztratily šanci na dobrý výsledek. Proto se pravidla, která v současnosti nutí každý tým být konstruktérem svého vozu, v dohledné době pravděpodobně nezmění.

Další článek: Boullier: Red Bull RB7 stál víc prostředků, než dovoluje RRA

10:02 | Ferrari pokračuje v testech s vozem SF71H ve Fioranu. Sainze dnes vystřídal Mick Schumacher.
21. dubna | A testuje i Ferrari ve Fioranu... se starším vozem a normálními pneumatikami. Za volantem Sainz. V poslední době Ferrari testuje poměrně hodně. Oficiálně to vysvětleno nebylo (nebo o tom nevíme), ale může to souviset se spouštěním a potřebným laděním nového simulátoru.
21. dubna | Dnes také pokračují testy 18palcových pneumatik v Imole. Za volantem mercedesu je Valtteri Bottas.
21. dubna | V Barceloně začaly testy F3

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen