Trať v Rijádu bude pro piloty výzvou, myslí si Massa

V polovině prosince odstartuje v ulicích saudskoarabského Rijádu již pátá sezóna formule E. Na startu nebude chybět ani Felipe Massa, který se chystá na debut v šampionátu elektrických monopostů s týmem Venturi. Sedmatřicetiletý Brazilec si novou trať v úterý poprvé vyzkoušel a podělil se o své dojmy.

Závod formule E v ulicích Rijádu bude znamenat premiéru mezinárodních formulových závodů v Saudské Arábii. K oficiálnímu odhalení nové trati v hlavním městě arabské ropné velmoci došlo včera a na propagační akci v téměř šestimiliónové metropoli nechyběl ani veterán Felipe Massa a jeho šéfka z týmu Venturi Susie Wolff.

Nově vytyčený okruh v Rijádu měří 2847 metrů a skládá se z 21 zatáček. Před ePrix, které se na něm pojede 15. prosince, bude ještě muset projít homologačním procesem FIA, to by ale měla být pouze formalita. Zástupci FIA vyrazí na inspekci ve čtvrtek, Massa se však po části okruhu projel již včera.

„Pro nás jezdce bude tento okruh velkou výzvou, obsahuje mnoho různých elementů,“ řekl Massa pro e-racing365.com.

„Okruh má rovněž převýšení, takže pro diváky u TV i na tribunách to bude velmi zajímavá podívaná. Myslím, že trať v Rijádu se stane oblíbenou,“ věří brazilský bývalý pilot formule 1.

Při pohledu na mapku okruhu (viz galerie) je patrné, že nová trať pro formuli E obsahuje netypicky mnoho rychlých a plynulých zatáček a naopak mu schází ty „tradiční“ pravoúhlé, které jsou charakteristické pro většinu městských okruhů.

Saudové chtějí přilákat fanoušky

Svědkem příprav Saudské Arábie na historicky první ePrix na území země je pochopitelně i šéf šampionátu Alejandro Agag. Ten si pochvaluje způsob, jakým chtějí Saudové zpřístupnit závod v Rijádu fanouškům nejen z řad místních obyvatel.

„Jeho Královská Výsost princ Abdulaziz bin Turki Al Faisal Al Saud v létě cestoval na světový fotbalový šampionát do Ruska, kde sledoval, jak se organizace daří na výbornou,“ řekl šéf formule E.

„Saudskoarabské úřady zjednodušují kvůli pořádání ePrix pravidla pro udělování víz, aby celou akci udělali co nejpřístupnější pro fanoušky. Tato strategie spadá do Vize 2030.“

Pátá sezóna formule E s novou generací monopostů odstartuje v Rijádu 15. prosince 2018 a skočí 14. července 2019 v New Yorku.

Další článek: Tohle je nejpodivnější sezóna v mé kariéře, říká Ricciardo

11:56 | Haas prozradil, že se Grosjean před kvalifikací v Singapuru opět vrátil ke specifikaci z Melbourne. Tým se snaží pochopit své současné problémy s korelací dat mezi tunelem a tratí.
10:11 | Ricciardo využije vyloučení z kvalifikace a start z posledního místa a nasadí nové komponenty, zřejmě i převodovku. Čeká ho zřejmě start z boxů.
9:15 | Anthoine Hubert by dnes oslavil 23. narozeniny...
9:13 | Nezapomeňte, že dnes závod už od 14:10.

GP Singapuru 2019

Pátek 20. září 2019
1. trénink Verstappen (1:40.259)
2. trénink Hamilton (1:38.773)
Sobota 21. září 2019
3. trénink Leclerc (1:38.192)
Kvalifikace Leclerc (1:36.217)
Neděle 22. září 2019
Závod Vettel