Trať v Rijádu bude pro piloty výzvou, myslí si Massa

V polovině prosince odstartuje v ulicích saudskoarabského Rijádu již pátá sezóna formule E. Na startu nebude chybět ani Felipe Massa, který se chystá na debut v šampionátu elektrických monopostů s týmem Venturi. Sedmatřicetiletý Brazilec si novou trať v úterý poprvé vyzkoušel a podělil se o své dojmy.

Závod formule E v ulicích Rijádu bude znamenat premiéru mezinárodních formulových závodů v Saudské Arábii. K oficiálnímu odhalení nové trati v hlavním městě arabské ropné velmoci došlo včera a na propagační akci v téměř šestimiliónové metropoli nechyběl ani veterán Felipe Massa a jeho šéfka z týmu Venturi Susie Wolff.

Nově vytyčený okruh v Rijádu měří 2847 metrů a skládá se z 21 zatáček. Před ePrix, které se na něm pojede 15. prosince, bude ještě muset projít homologačním procesem FIA, to by ale měla být pouze formalita. Zástupci FIA vyrazí na inspekci ve čtvrtek, Massa se však po části okruhu projel již včera.

„Pro nás jezdce bude tento okruh velkou výzvou, obsahuje mnoho různých elementů,“ řekl Massa pro e-racing365.com.

„Okruh má rovněž převýšení, takže pro diváky u TV i na tribunách to bude velmi zajímavá podívaná. Myslím, že trať v Rijádu se stane oblíbenou,“ věří brazilský bývalý pilot formule 1.

Při pohledu na mapku okruhu (viz galerie) je patrné, že nová trať pro formuli E obsahuje netypicky mnoho rychlých a plynulých zatáček a naopak mu schází ty „tradiční“ pravoúhlé, které jsou charakteristické pro většinu městských okruhů.

Saudové chtějí přilákat fanoušky

Svědkem příprav Saudské Arábie na historicky první ePrix na území země je pochopitelně i šéf šampionátu Alejandro Agag. Ten si pochvaluje způsob, jakým chtějí Saudové zpřístupnit závod v Rijádu fanouškům nejen z řad místních obyvatel.

„Jeho Královská Výsost princ Abdulaziz bin Turki Al Faisal Al Saud v létě cestoval na světový fotbalový šampionát do Ruska, kde sledoval, jak se organizace daří na výbornou,“ řekl šéf formule E.

„Saudskoarabské úřady zjednodušují kvůli pořádání ePrix pravidla pro udělování víz, aby celou akci udělali co nejpřístupnější pro fanoušky. Tato strategie spadá do Vize 2030.“

Pátá sezóna formule E s novou generací monopostů odstartuje v Rijádu 15. prosince 2018 a skočí 14. července 2019 v New Yorku.

Další článek: Tohle je nejpodivnější sezóna v mé kariéře, říká Ricciardo

18:07 | Podle dřívějších spekulací ohledně kalendáře 2022 bychom v příštím roce už Imolu v kalendáři vidět neměli. Nicméně starosta tvrdí, že brzy potvrdí smlouvu do roku 2025. Podle italského formulapassion by se mělo jet v termínu GP Francie (že by konec Paul Ricardu?).
17:34 | W Series mění plány. Místo finále v Mexiku budou dva závody v Austinu.
15:03 | První závod v Miami se pojede 8. května 2021. Potvrdili to organizátoři.
22. září | Ferrari potvrdilo, že Charles Leclerc dostane v Soči novou pohonnou jednotku. Čeká ho tak start z konce pole. Kdy novou a vylepšenou pohonnou jednotku nasadí Sainz se rozhodne později.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00