Tragédie Kubicova vozu. Vítězství v Le Mans překazil jediný senzor

Méně než tři minuty. Tolik chybělo posádce prototypu Oreca 07 Gibson #41 k ovládnutí Le Mans ve třídě LMP 2. Místo přívalu radosti však Roberta Kubicu, Jie I-feje a Louise Deletraze přemohlo obří zklamání.

Jednadvacetiletý čínský závodník Jie I-fej, který letos s Kubicou a Deletrazem vyhrál dva závody Evropské Le Mans Series, jel předposlední kolo závodu 24 hodin Le Mans. Náskok na sesterský vůz #31 měl dostatečný a jeho parťáci už se v garáži těšili na bouřlivé oslavy. K těm však nakonec nebyl důvod.

Číňan za obloukem Dunlop náhle zastavil a mohl jen smutně sledovat, jak se soupeři v LMP 2 prohnali okolo.

„Byl to závod plný dramat. Směřoval jsem za splněním svého snu, dokud se ten sen nerozpadl. Bylo to dlouhé, s Louisem a Robertem jsme se o auto dobře starali a už několik hodin před koncem jsme se dostali do čela,“ uvedl I-fej pro sportscar365.com.

Snad spatřím šachovnicovou vlajku, říká Robert Kubica před Le Mans

Snad spatřím šachovnicovou vlajku, říká Robert Kubica před Le Mans

„Byl jsem k vozu šetrný tak moc, jak jen to šlo. Snažil jsem se vyhýbat obrubníkům, prostě jsem se jen snažil dovést to domů. Někdy ale ani to nestačí.“

Vozu #41 stáje WRT pár desítek sekund před koncem 89. ročníku slavného závodu vypověděl službu senzor u plynového pedálu. Jediná malá součástka zničila posádce týden trvající úsilí.

Polovina garáže belgického týmu utichla, v té druhé se naopak začalo bouřlivě slavit. Posádce prototypu Oreca 07 Gibson #31 spadlo vítězství v Le Mans do klína, z triumfu v LMP 2 si nakonec radovali Ferdinand Habsburg, Charles Milesi a Robin Frijns.

„Nevím, co se stalo, najedou se vše vyplo. Je mi to líto kvůli všem v týmu, protože každý odvedl úžasnou práci. Blahopřeji týmovým kolegou a už se dívám kupředu, stále nás čeká boj o titul v Evropské Le Mans Series,“ dodal optimisticky Číňan.

Kletba prolomena! Kobajaši, Conway a Lopez ovládli Le Mans

Kletba prolomena! Kobajaši, Conway a Lopez ovládli Le Mans

„Udělali jsme vše správně. Byli jsme schopni dohnat ztrátu, vedli jsme s velkým náskokem a navzdory tomu, co se na konci stalo, ničeho nelitujeme. Vezmeme si z toho ponaučení,“ uvedl pro sportscar365.com Deletraz.

„Konec hry v posledním kole, může něco bolet víc než tohle? Pravděpodobně ano, ale tohle vážně bolí,“ napsal Kubica na svoji facebookovou stránku.

Další článek: Brečel jsem jako malá holka, řekl Conway po triumfu v Le Mans

18:07 | Norris dostal za nájezd do boxů jen napomenutí. Sportovní komisaři přihlédli k podmínkám na trati.
17:31 | Pokud se díváme správně, tak by měl Stroll i přes penalizaci zůstat 11.
17:30 | Lance Stroll dostal penalizaci 10 sekund a 2 trestné body za kolizi s Gaslym.
16:25 | Norrisovi hrozí penalizace za špatný vjezd do boxů. V 16:45 půjde kde sportovním komisařům.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Bottas
Sobota 25. září 2021
3. trénink zrušen
Kvalifikace Norris
Neděle 26. září 2021
Závod Hamilton