Toyota vyhrála kvalifikaci v Šanghaji, Hartley a spol. mají blízko k titulu

O tomto víkendu čeká jezdce a týmy světového vytrvalostního šampionátu FIA WEC předposlední závodní víkend sezóny v čínské Šanghaji. Z pole position zítra odstartuje Toyota TS050 Hybrid #7 posádky Mike Conway, Kamuj Kobajaši, Jose Maria Lopez. Titul mistrů světa mohou po závodě s předstihem získat Brendon Hartley, Timo Bernhard a Earl Bamber s prototypem Porsche #2.
Toyota vyhrála kvalifikaci v Šanghaji, Hartley a spol. mají blízko k titulu

Toyota #7 zatím naprosto dominuje dosavadnímu průběhu závodního víkendu na čínské půdě. Japonský prototyp byl nejrychlejší ve všech třech trénincích a dnes zásluhou Mika Conwaye a Kamuje Kobajašiho vyhrál také v kvalifikaci.

Ve WEC se kvalifikace účastní dva jezdci ze tříčlenné posádky. Jako výsledný čas se počítá průměr nejlepších kol obou jezdců. Conway a Kobajaši dosáhli společného průměrného času 1:42.832 a porazili tak Lotterera a Tandyho z Porsche #1 téměř o půl sekundy.

Ze druhé řady na roštu zítra odstartují obě posádky bojující o titul mistrů světa. Sebastien Buemi a Kazuki Nakadžima získali v kvalifikaci druhé místo pro Toyotu #8. Z místa čtvrtého odstartuje Porsche 919 Hybrid #2 průběžně vedoucí posádky Brendon Hartley, Timo Bernhard, Earl Bamber.

Hartley, Bernhard a Bamber jsou velmi blízko k tomu, aby se již po závodě v Šanghaji stali mistry světa. I kdyby Buemi, Nakadžima a Davidson získali maximální možný počet šestadvaceti bodů (což se již stoprocentně nestane, protože bod za pole position získala posádka Toyoty #7), stačil by jezdcům z Porsche #2 zisk třetího místa pro jistotu titulu již před posledním závodem sezóny v Bahrajnu.

Mistrem světa se určitě nemůže stát Anthony Davidson. Kvůli vynechanému závodu v Austinu má totiž bodové manko i na své týmové kolegy z posádky Toyoty #8.

Porsche si navíc může v Šanghaji zajistit i vítězství v poháru konstruktérů. Německý tovární tým k tomu potřebuje pouze to, aby Toyota získala v Šanghaji o maximálně 14.5 bodu více než Porsche. Tím by sice japonská značka svoji ztrátu ztenčila, ale ne dostatečně. Porsche by tak mohlo slavit třetí titul v poháru konstruktérů v řadě.

V kategorii LMP 2 získali pole position Julien Canal a Bruno Senna s prototypem Oreca 07 Gibosn týmu Vaillante Rebellion před Rusinovem a šampionem evropské Le Mans Series Rousselem z týmu G-drive. Sesterská Oreca stáje Vaillante Rebellion odstartuje z místa třetího.

Až čtvrté místo v kvalifikaci získali vítězové 24 hodin Le Mans ve třídě LMP 2 Ho-Pin Tung, Oliver Jarvis a Thomas Laurent s Orecou 07 Gibson domácího týmu Jackie Chan DC Racing.

Dánské duo Nicki Thiim, Marco Sorensen ve službách Aston Martin Racing vyhrálo díky nejlepšímu průměrnému času 1:59.697 kvalifikaci ve třídě LMGTE – PRO, která má podobně jako LMP 1 status mistrovství světa.

Thiima a Sorensena doplní v první řadě na startu tovární Porsche 911 RSR #92 posádky Michael Christensen, Kevin Estre. Ze třetí pozice na roštu odstartuje nejlepší Ferrari po kvalifikaci, v jehož kokpitu se střídají James Calado a Alessandro Pier Guidi.

Pro Aston Martin Vantage #98 získala pole position v kategorii LMGTE – AM dvojice Pedro Lamy, Paul Dalla Lana, která se během závodu bude střídat ještě se synem Nikiho Laudy Mathiasem.

O týmových a jezdeckých titulech v kategoriích LMP 2, LMGTE – PRO a LMGTE – AM se s velkou pravděpodobností díky vyrovnané situaci v průběžných hodnoceních rozhodne až během finále sezóny v Bahrajnu.

Zítřejší šestihodinový závod startuje ve čtyři hodiny ráno našeho času, živě můžete od 8:30 sledovat poslední hodinu a půl na kanále Eurosport 1.

Foto: Toyota

Další článek: Renault pracuje na kompletně novém voze pro sezónu 2018

11. dubna | První řadu pro druhý závod formule E v Římě obsadili nováčci Nick Cassidy a Norman Nato. Závod dnes začíná už ve 13:00.
10. dubna | Stoffel Vandoorne získal pole position pro závod formule E v Římě. Závod začíná v 16:00, vysílá Eurosport.
9. dubna | Těšíte se sprintové závody? #f1
9. dubna | Včera usedli za volant SF71 junioři Ferrari (Armstrong, Švarcman), dnes jezdí ve Fioranu Charles Leclerc. Důvod tohoto testu není úplně jasný. Ferrari ale teď dokončuje nový simulátor, takže možná sbírá data pro jeho nastavení...

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink 11.00–12.00
2. trénink 14.30–15.30
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 18. dubna 2021
Závod 15.00