Toyota uspěla se svojí žádostí, Alonso pojede i ve Fuji

Tovární tým Toyota uspěl se svojí žádostní o přesunutí šestihodinového závodu na svém domácím okruhu pod horou Fuji. V novém termínu se ho tak bude moci zúčastnit i Fernando Alonso.
Toyota uspěla se svojí žádostí, Alonso pojede i ve Fuji

Závod vytrvalostního mistrovství světa 6 hours of Fuji byl původně naplánován na 21. října 2018. Na stejný den však připadá i letošní GP USA v Austinu, kvůli které by závod v Japonsku musel vynechat Fernando Alonso. Tím by Španěl přišel o případnou možnost bojovat o titul mistra světa WEC.

Toyota tak podala oficiální žádost o přesunutí závodu o týden dopředu, tedy na 14. října. Této žádosti bylo vyhověno, a tak bude moci Alonso absolvovat s japonským týmem kompletní sezónu FIA WEC 2018/2019.

Přesunutí závodu na 14. října však způsobilo problémy řadě dalších pilotů z WEC. Nový termín totiž koliduje se závěrečným závodem IMSA WSC Petit Le Mans na okruhu Road Atlanta, kterého se mělo několik jezdců z vytrvalostního mistrovství světa rovněž účastnit.

Konkrétně se jedná o Alonsova týmového kolegu z Toyoty Mika Conwaye, Bruna Sennu z Rebellion Racing, Rengera van der Zandeho z týmu DragonSpeed, pilota Signatech Alpine Nicolase Lapierra a dva jezdce Fordu Harryho Tincknella a Oliviera Pla.

„Vážně děkuji FIA WEC, nedokážu uvěřit, že jste to udělali. Váš nedostatek ohledu a respektu pro jezdce, kteří mají kontrakt také u týmů z IMSA pro závod Petit Le Mans, je neuvěřitelný. Jsem si jistý, že nejsem jediný, koho šokovalo, co jste udělali,“ nebral si na twitteru servítky s kritikou šampionátu WEC tovární pilot Fordu Olivier Pla.

V minulých letech byl kalendář WEC sestavován právě tak, aby nekolidoval se říjnovým Petit Le Mans právě s ohledem na řadu pilotů, která se účastnila závodů obou šampionátů.

Šéf WEC rozhodnutí hájí

Kritiku ze strany pilotů si však nepřipouští šéf FIA WEC Gerard Neveu. Podle něj by byla Alonsova neúčast ve Fuji nepředstavitelná.

„Když přijmeme rozhodnutí jako toto, tak z toho vždy bude někdo šťastný a někdo nešťastný,“ řekl Neveu pro motorsport.com.

„Snažíme se hájit zájmy našeho šampionátu FIA WEC, a tomu podřizujeme naše rozhodování.“

„Dokážete si představit, že máte v paddocku někoho, jako je Alonso a řeknete, že do Japonska pojedete bez něj?“

„Fernando chce bojovat o titul mistra světa a kvůli tomu nemůže vynechat žádný závod. Naše rozhodnutí bylo logické. Vůbec jsme neuvažovali možnost, že by Alonso ve Fuji chyběl.“

Foto: Toyota Motorsport GmbH

Sledujte F1Sport.cz na Facebooku Další článek
16:13 | Renault bude partnerem španělské fotbalové ligy.
13:25 | McLaren ukáže nový vůz v pátek v 8:00 našeho času.
10:54 | Šéf skupiny Fiat Chrysler si opět vydělal téměř deset milionů eur | odkaz odkaz
21. února | Alonsova helma odkaz
21. února | Force India představí svůj vůz v pondělí ráno.

Prezentace vozů 2018

Tým Datum
Haas 14. února
Williams 15. února
Red Bull 19. února
Sauber 20. února
Renault 20. února
Ferrari 22. února
Mercedes 22. února
McLaren 23. února
Force India 26. února
Toro Rosso 26. února