Toyota odchází z formule 1

Po roce následuje Hondu.

Japonská automobilka Toyota odchází z formule 1. Oznámila to na tiskové konferenci dnes v 9 hodin středoevropského času. Následuje tak konkurenční Hondu, která odstoupila před rokem, a dodavatele pneumatik Bridgestone, který odejde za rok.

"Vzhledem k současné ekonomické situaci nemáme na výběr a musíme z formule 1 odejít," řekl prezident Toyoty Akio Toyoda. "Pro naší společnost to bylo velmi bolestivé rozhodnutí."

"Toyota Motor Corporation (TMC) považovala svojí účast ve formuli 1 za příspěvek k prosperitě automobilového průmyslu a byla odhodlaná soutěžit na vrcholu motorsportu i tváří v tvář náhlým ekonomickým změnám, které začaly loni."

"Když ale TMC zvážila ze střednědobého hlediska své aktivity v motorsportu v příštím roce a dalším období na základě ekonomické reality, rozhodla se z formule 1 odejít."

Ke svému týmu, který sídlí v Kolíně nad Rýnem, Toyota uvedla, že "má v úmyslu pro něj najít nejlepší řešení."

Automobilka Toyota letos v březnu ohlásila svojí první provozní ztrátu v historii. Za letošní rok očekává další ztrátu. Jelikož se ale k účasti ve formuli 1 zavázala prostřednictvím Concordské dohody až do roku 2012, bude muset svůj odchod řešit i po právní stránce.

Toyota vstoupila do formule 1 v roce 2002, ale dodnes se jí nepodařilo splnit hlavní cíl - zvítězit v Grand Prix, za což se prezident Toyoty fanouškům omluvil. Nejlepšího výsledku dosáhla v roce 2005, když skončila v šampionátu konstruktérů na čtvrtém místě. Její jezdci odjeli celkem 139 Grand Prix a v třinácti případech stáli na stupních vítězů.

Odchodem Toyoty by se měla otevřít cesta pro setrvání bývalého týmu BMW.

Další článek: Vettel chce příští rok bojovat o titul