Tost: Týmy se dvěma nováčky jsou bez šance

Šéf týmu AlphaTauri má za to, že éra, kdy některé týmy pravidelně do sezony nasazovaly dva úplné nováčky, pomalu končí. Rozdíly mezi stájemi se zmenšují.
Foto: Getty Images / Peter Fox
Tost: Týmy se dvěma nováčky jsou bez šance | Foto: Getty Images / Peter Fox

Tým Haas v sezoně 2021 nastupoval s Mickem Schumacherem a Nikitou Mazepinem. Pro oba to znamenalo debut v královně motorsportu. Podobnou strategii, tedy nasazování dvou jezdeckých nováčků, v minulosti často razilo také Toro Rosso, které dnes závodí pod názvem AlphaTauri.

Rozdíly mezi týmy ve středu pole se však postupně snižují a rozpočtový strop by tento trend měl ještě posílit. Šéf AlphaTauri Franz Tost proto něvěří, že si jednotlivé stáje v budoucnu troufnou nasadit dva nezkušené závodníky najednou.

„Pokud v současné formuli 1 nasadíte dva piloty bez předchozích zkušeností, klade to velké nároky a hrozí, že v boji o Pohár konstruktérů spadnete na chvost. Není dost dobře možné, abyste se dvěma nováčky byli na špici nebo v přední části středu pole. Pole je příliš vyrovnané, příliš silné. Když se podíváte na kvalifikační časy, jde o setiny. Jestli si dobře vybavuji, tak v Saúdské Arábii byl Pierre Gasly o 0,087 sekundy pomalejší než Charles Leclerc. To je nějakých 80 centimetrů, ale na roštu to znamenalo rozdíl dvou pozic.

S úplně novým jezdcem jsou pak rozdíly nevyhnutelně v desetinách, nikoliv v setinách,“ řekl Tost pro Autosport.

AlphaTauri v uplynulé sezoně zvolilo jezdeckou dvojici ve složení Pierre Gasly–Juki Cunoda. Pro Gaslyho šlo o pátou a zároveň dosud nejúspěšnější sezonu ve formuli 1, Cunoda v roce 2021 zažil svůj debut. Zdá se, že Tost bude v budoucnu hájit právě podobnou filosofii, co se obsazení závodních sedaček týče.

„Myslím, že kombinace zkušenějšího jezdce a nováčka je nejlepší. Samozřejmě, pokud se v mládežnické akademii najde mimořádný talent, Scuderia AlphaTauri je vždy připravena našim mladým jezdcům pomoci,“ dodal Tost.

Podle bývalého rakouského pilota a současného šéfa týmu je Cunodova uplynulá sezona perfektní ukázkou nováčkovského ročníku. Nyní má mladý Japonec budoucnost ve svých rukou, v italském týmu bude nastupovat také letos.

Další článek: McLaren chystá upgrade vozu a bude vyrábět méně náhradních dílů

Témata článku: , , , ,

Aktuality

21:27 | Turečtí fanoušci formule 1 během streamu na Twitteru vybrali 100 tisíc lir (120 tisíc korun) na podporu oblastí zasažených zemětřesením. Mercedes (automobilka) posílá milion euro. 
16:23 | Mercedes a Aston Martin testují v Jerezu pro Pirelli. Video... 
11:46 | Ferrari představí svůj vůz za týden. Jmenovat se bude Ferrari SF-23. 
10:03 | Alfa Romeo představuje letošní vůz: 

Začátek sezóny

Prezentace
Red Bull 3. února
Williams 6. února
Alfa Romeo 7. února
AlphaTauri 11. února
Aston Martin 13. února
McLaren 13. února
Ferrari 14. února
Mercedes 15. února
Alpine 16. února
Testy Bahrajn
1. den 23. února
2. den 24. února
3. den 25. února