Tost si Albonova talentu všiml už při testech v Barceloně

Šéf stáje Toro Rosso Franz Tost si podle vlastních slov už během testů v Barceloně minulý rok v únoru všiml talentu, který dřímá v Alexovi Albonovi. Thajský pilot přitom tehdy seděl v monopostu formule 1 vůbec poprvé a ještě o pár měsíců před tím se s Nissanem připravoval na debut ve formuli E. K tomu ale nikdy nedošlo a Albonova kariéra se během jednoho roku obrátila o sto osmdesát stupňů.
Tost si Albonova talentu všiml už při testech v Barceloně

Možná to byl i Franz Tost, který dopomohl Albonovi do týmu Red Bull v polovině sezóny 2019, kdy během letní přestávky u „A-týmu“ thajský pilot vystřídal Pierra Gaslyho. Tost měl pro Alexe Albona slova chvály už po barcelonských testech a své pozitivní pocity z mladého jezdce sdílel i s vedením stáje Red Bull.

„Když začal s testováním v Barceloně, tak poprvé seděl ve voze formule 1 a odvedl vážně dobrou práci. Už v Barceloně jsem o něm říkal, že by se mohl stát překvapením sezóny mezi mladými jezdci a Alex poté předváděl fantastické výkony od samého počátku,“ rozpovídal se o Albonovi Franz Tost pro internetové vydání magazínu Racer.

Jezdit vedle Verstappena urychluje proces učení, říká Albon

Jezdit vedle Verstappena urychluje proces učení, říká Albon

„Přiletěl do Austrálie, což rozhodně není jednoduchý závod a nezískal body. Poté ale skončil devátý ve druhém závodě v Bahrajnu, získal dva body a ukázal svůj potenciál. Red Bull ho začal bedlivě sledovat a rozhodl se pro výměnu jezdců.“

Na otázku, zda – li Albona před týmem Red Bull vychvaloval stejně jako do médií, Tost odpověděl: „Ano, samozřejmě.“

„Vždy se bavíme všichni dohromady – Helmut (Marko), Christian (Horner) a já. Probíráme různé piloty. Od začátku jsem tvrdil (o Albonovi), že předvádí dobré výkony.“

Tost chce s přejmenovaným týmem zaútočit na první pětku

Tost chce s přejmenovaným týmem zaútočit na první pětku

Nyní, když už je Albon u týmu Red Bull, by se podle názoru Franze Tosta neměl příliš soustředit na svého týmového kolegu, kterým je Max Verstappen.

„Začne svoji druhou sezónu a já vždy říkám, že pro pochopení formule 1 potřebuje pilot minimálně tři sezóny.“

„Pokud máte po svém boku pilota, jakým je Max Verstappen, tak je to na jednu stranu pozitivní, protože vidíte, kde získáváte a kde naopak ztrácíte čas. Na stranu druhou, pokud je ten první velmi rychlý, tak může být pro druhého pilota frustrující, že se mu nedokáže vyrovnat. Alex by se měl soustředit jen na sebe, měl by se učit a poté půjde svojí vlastní cestou,“ věří Tost.

Foto: Getty Images / Francois Nel

Další článek: Alonso by se chtěl na Dakar vrátit pro vítězství

10:25 | Loňský vůz Alfy Romeo měl označení C39, letošní bude mít C41, protože C40 je již dávno rozpracovaný vůz pro rok 2022 (původně 2021).
10:10 | Alfa Romeo dnes potvrdila datum a místo prezentace 22. února ve Varšavě.
13:15 | Sergio Pérez je dnes v továrně Red Bullu.
19. ledna | Dánský pilot Frederik Vesti, který vloni skončil čtvrtý ve F3, se stal juniorským jezdcem Mercedesu.