Toro Rosso zavede třísměnný provoz

Toro Rosso plánuje poslední měsíc před prvními předsezónními testy letošní sezóny formule 1 pracovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
Toro Rosso zavede třísměnný provoz

Formuli 1 letos čeká jedna z největších změn v technických pravidlech za poslední roky. Agresivněji vypadající monoposty s širším zadním i předním křídlem a většími pneumatikami a o čtyři sekundy rychlejší na kolo, to jsou hlavní změny.

Předsezónní testy v Barceloně začínají 27. února, kvůli významným změnám však týmy čeká v přípravách na testy souboj s časem. Podobný plán jako letos Toro Rosso zvolilo také vloni, i když tehdy se tak stalo kvůli tomu, že tým neměl vyjasněnu svou situaci ohledně dodavatele motorů.

„Z pohledu výroby budeme muset pracovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu,“ řekl Autosportu šéf týmu Franz Tost.

„Od poloviny ledna do poloviny února budeme pracovat na tři směny denně. Je to velmi krátká doba, jelikož je to docela náročné finančně.“

Zima je z pohledu týmů formule 1 velmi hektickým obdobím. Je totiž nejprve potřeba vůz navrhnout, následně všechny díly vyrobit a v konečné fázi vůz postavit.

„Náročné to je ve chvíli, kdy aerodynamické oddělení nechce uvolnit kresby a chtějí získat další den k dobru,“ dodává Tost. „Vždy je to pak velmi těsné, zlepší to ale naši výkonnost.“

„Každý rok je to stejné. Čím více času můžete strávit ve větrném tunelu, věnovat se výzkumu a vývoji, tím většího výkonu můžete dosáhnout.“

„V tom je to u malých týmů jiné. Jakmile si stanovíme pevné datum, musíme říct 'Konec', jinak totiž nevyjedeme.“

„K určitému dni musíme mít rozhodnutí o vydání výkresů, pak oni vědí, že to je absolutně nejzazší termín, později už to nejde, protože jsme na limitu.“

Foto: Getty Images / Alex Caparros

Další článek: Formule 1 byla na vrcholu začátkem nového tisíciletí, říká Alonso

12:48 | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).
17. září | Vůz Alfy Romeo z roku 2018 se přesouvá. Nyní je k vidění v Brně u čerpací stanice Benzina Bystrcká 1276/36b. Bude tam do 23. září. Pak zamíří do Ostravy.
17. září | Potvrzeno... Turecko už není na britském červeném seznamu. Závod v Istanbulu se tak může konat...
17. září | Narozeniny dnes slaví Esteban Ocon (25) a také Damon Hill (61)