Toro Rosso je údajně na prodej za třicet milionů dolarů

Přestože Dietrich Mateschitz zopakoval, že italskou stáj zatím prodávat nechce, spekuluje se, že by ji mohl převzít mexický podnikatel Carlos Slim nebo Jacques Villeneuve.
Toro Rosso je údajně na prodej za třicet milionů dolarů

Majitel společnosti Red Bull Dietrich Mateschitz vzkázal, že svůj druhý tým formule 1 Toro Rosso teď prodat nechce. "Pořád se o tom mluví, ale momentálně nemáme v plánu Toro Rosso prodat," říká mluvčí Dietricha Mateschitze pro italský motoristický server 422race.com. Server ale uvádí, že stáj z Faenzy ve skutečnosti hledá kupce. Cena by se měla pohybovat okolo třiceti milionů dolarů. Oproti loňskému roku tedy klesla na polovinu.

S převzetím týmu jsou aktuálně spojována dvě jména. Prvním je mexický podnikatel Carlos Slim, o kterém se už v minulosti spekulovalo v souvislosti s odkupem týmu Honda. Druhým adeptem by mohl být mistr světa formule 1 z roku 1997 Jacques Villeneuve, jehož projekt vlastního týmu nedávno odmítla FIA. Kanaďan se totiž nechal slyšet, že by rád převzal některý z existujících týmů.

Historie stáje Toro Rosso sahá do roku 2005, kdy Red Bull koupil od Paula Stoddarta tým Minardi a změnil ho na svou juniorku. Ta používala šasi od Red Bullu a měla sloužit mladým jezdcům ze závodního programu Red Bullu k získávání zkušeností v F1. To se podařilo v případě Sebastiana Vettela. Nyní však nesmí dva týmy používat stejné šasi. Toro Rosso proto musí vyvíjet vlastní monopost a provoz dvou týmů se společnosti Red Bull prodražuje. Navíc gigantu v oblasti energetických nápojů v důsledku globální ekonomické krize klesl zisk.

Stáj Toro Rosso závodí letos pátou sezonu a momentálně je na devátém místě v Poháru konstruktérů. Nejúspěšnější byl pro ni rok 2008, kdy dosáhl Sebastian Vettel pole position a vítězství ve Velké ceně Itálie. V Poháru konstruktérů se tehdy stáj umístila na šestém místě, o příčku výše než mateřský Red Bull.

Další článek: Di Resta se nesveze ani v Suzuce

17:55 | Ještě upřesnění: Ilott nahradí v prvním tréninku Grosjeana, Schumacher zase Giovinazziho.
13:12 | V Melbourne se stále pracuje s termínem závodu 14. března. Mohla by tam tak začít sezóna (via odkaz)
28. září | Mika Häkkinen dnes slaví 52. narozeniny.