Tohle bude pro pneumatiky největší zátěž v historii GP Španělska, říká Pirelli

Ve Velké ceně 70. výročí F1 hrály pneumatiky zásadní roli při souboji o vítězství. Poprvé po delší době jsme na suché trati viděli i větší počet zastávek v boxech. Jak to bude ve Španělsku?

Minulý závod a Grand Prix Španělska se v jednom parametru liší. Na druhý závod v Silverstonu přivezlo Pirelli na žádost F1 o stupeň měkčí pneumatiky. V Katalánsku tomu tak nebude. Pirelli stejně jako vloni nasadí tři nejtvrdší směsi ze svého portfolia: C3 až C1.

Puchýře na pneumatikách? Jsme na opačném konci než Red Bull, zní z Mercedesu

Puchýře na pneumatikách? Jsme na opačném konci než Red Bull, zní z Mercedesu

Existují ale dva faktory, které týmy v minulých letech nezažily. V první řadě jde o termín – ve Španělsku se jezdí v květnu, nyní se pojede v horké fázi léta. Druhým faktorem jsou samotné pneumatiky. Letošní jsou stejné jako ty loňské, ale auta se vyvíjejí a meziročně zrychlila. V příštím roce to bude stejné, a tak už FIA zavedla opatření.

Už vloni přitom jeli jezdci na více než jednu zastávku.

Strategie v roce 2019

Klepněte pro větší obrázek
 

Předpovědi očekávají „třicítky“ a nemá pršet. Trať tak bude velmi horká. „Očekávané vysoké teploty v Barceloně v polovině srpna zvýší tepelnou degradaci na trati, která je už tak známá tím, že je na pneumatiky tvrdá,“ řekl Mario Isola. „Bude tedy zvláště důležité je řídit a kontrolovat jakékoliv přehřátí, které ovlivňuje trakci.“

„Vzhledem k tomu, že současné vozy jsou rychlejší než kdy předtím, jak nedávno potvrdil Silverstone, a Grand Prix Španělska se nikdy dříve nejala v srpnu, měl by to být nejnáročnější závod na pneumatiky, který jsme kdy viděli v Circuit de Catalunya.“

Další článek: Spekulace o Vettelovi brzy zmizí, myslí si Pérez

17:34 | W Series mění plány. Místo finále v Mexiku budou dva závody v Austinu.
15:03 | První závod v Miami se pojede 8. května 2021. Potvrdili to organizátoři.
19:01 | Ferrari potvrdilo, že Charles Leclerc dostane v Soči novou pohonnou jednotku. Čeká ho tak start z konce pole. Kdy novou a vylepšenou pohonnou jednotku nasadí Sainz se rozhodne později.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00