Todt: Vstoupit do F1 můžou téměř jen odchovanci týmů nebo bohatí jezdci

Důsledky finanční krize pociťují také mladí jezdci. Na vstup do formule 1 jim už nestačí jen talent a dobré výsledky z nižších závodních sérií.
Todt: Vstoupit do F1 můžou téměř jen odchovanci týmů nebo bohatí jezdci

V době, kdy i Williams coby jeden z nejstarších týmů formule 1 zvažuje angažování platícího jezdce, upozornil Nicolas Todt na neutěšené poměry na trhu s mladými talenty.

"Mám starosti, protože ještě před pár sezónami jezdci vstupovali do formule 1 na základě svých zásluh," posteskl si v rozhovoru pro Autosprint. "Jezdců, kteří se sem dostali díky financím, bylo jen pár a většinou se to týkalo malých týmů. Ale kvůli globální ekonomické krizi a relativním potížím malých a středně velkých týmů si zajistit rozpočet, mají i ti nejlepší mladí jezdci potíže najít si cestu do světa Grand Prix."

Todt pracuje jako manažer Felipeho Massy, ale také se stará o Julesa Bianchiho a Pastora Maldonada. Už v nižších sériích jsou podle syna prezidenta FIA nutné nemalé investice, aby jezdci mohli závodit. A postup do formule 1 dnes zaručují jen peníze, což je zřejmé v případě Maldonada, Bianchi bohaté sponzory nemá.

"V roce 2011 bude mít Bianchi šanci na dobrou sezónu v GP2, doufám v to," řekl Todt. "Ale vím, že pokud neseženu sponzora nebo investora, nebudu mít jistotu, že mu seženu sedačku (ve formuli 1), i kdyby Jules sérii dominoval."

"Tito jezdci budou mít v budoucnu šanci díky kombinaci výsledků a sponzorů, nebo se budou muset od útlého věku spojit s Red Bullem, McLarenem nebo Mercedesem, které jim dokážou zaručit debut v tomto seriálu bez finanční podpory. Ostatní to budou mít mnohem těžší."

Diskuze (11) Další článek: McLaren: Týmové příkazy na případný Alonsův titul stín nevrhnou
9:43 | Kimi Räikkönen dnes slaví 39. narozeniny...
16. října | Pascal Wehrlein bude jezdit ve formuli E, takže do Toro Rosso zdá se nepůjde...
15. října | Latifi se sveze s vozem Force Indie v prvních trénincích v Austinu, Mexiku a Brazílii.
15. října | Heineken se stane partnerem formule E

GP USA 2018

Pátek 19. října 2018
1. trénink 17.00–18.30
2. trénink 21.00–22.30
Sobota 20. října 2018
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 21. října 2018
Závod 20.10