Todt: Vstoupit do F1 můžou téměř jen odchovanci týmů nebo bohatí jezdci

Důsledky finanční krize pociťují také mladí jezdci. Na vstup do formule 1 jim už nestačí jen talent a dobré výsledky z nižších závodních sérií.
Todt: Vstoupit do F1 můžou téměř jen odchovanci týmů nebo bohatí jezdci

V době, kdy i Williams coby jeden z nejstarších týmů formule 1 zvažuje angažování platícího jezdce, upozornil Nicolas Todt na neutěšené poměry na trhu s mladými talenty.

"Mám starosti, protože ještě před pár sezónami jezdci vstupovali do formule 1 na základě svých zásluh," posteskl si v rozhovoru pro Autosprint. "Jezdců, kteří se sem dostali díky financím, bylo jen pár a většinou se to týkalo malých týmů. Ale kvůli globální ekonomické krizi a relativním potížím malých a středně velkých týmů si zajistit rozpočet, mají i ti nejlepší mladí jezdci potíže najít si cestu do světa Grand Prix."

Todt pracuje jako manažer Felipeho Massy, ale také se stará o Julesa Bianchiho a Pastora Maldonada. Už v nižších sériích jsou podle syna prezidenta FIA nutné nemalé investice, aby jezdci mohli závodit. A postup do formule 1 dnes zaručují jen peníze, což je zřejmé v případě Maldonada, Bianchi bohaté sponzory nemá.

"V roce 2011 bude mít Bianchi šanci na dobrou sezónu v GP2, doufám v to," řekl Todt. "Ale vím, že pokud neseženu sponzora nebo investora, nebudu mít jistotu, že mu seženu sedačku (ve formuli 1), i kdyby Jules sérii dominoval."

"Tito jezdci budou mít v budoucnu šanci díky kombinaci výsledků a sponzorů, nebo se budou muset od útlého věku spojit s Red Bullem, McLarenem nebo Mercedesem, které jim dokážou zaručit debut v tomto seriálu bez finanční podpory. Ostatní to budou mít mnohem těžší."

Diskuze (11) Další článek: McLaren: Týmové příkazy na případný Alonsův titul stín nevrhnou
19:57 | Jean-Eric Vergne uvedl, že novináři překroutili jeho slova. Red Bull ho prý nikdy nekontaktoval v souvislosti se sedačkou pro rok 2019.
19. srpna | Robert Wickens je po nehodě v IndyCar při vědomí a je transportován do nemocnice.
19. srpna | Velká nehoda v IndyCar. Závod přerušen odkaz
16. srpna | Alonso by se měl podle spekulací v následujících týdnech zúčastnit testu vozu IndyCar.

GP Belgie 2018

Pátek 24. srpna 2018
1. trénink 11.00–12.30
2. trénink 15.00–16.30
Sobota 25. srpna 2018
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 26. srpna 2018
Závod 15.10