Todt týmům: Dejte mi moc a já F1 skutečně změním

Šéf FIA nevěří týmům ochotu vzdát se svého práva rozhodovat.
Todt týmům: Dejte mi moc a já F1 skutečně změním

Prezident Mezinárodní automobilové federace Jean Todt vzkázal týmům, že pokud skutečně chtějí, aby změnil formuli 1, musí se formálně vzdát svého práva o ni rozhodovat.

Šéf Red Bullu Christian Horner nedávno vyjádřil názor, že by pravidla formule 1 měl psát někdo nezávislý, nikoliv samotné týmy v rámci Strategické skupiny F1. Todt je však skeptický, že stáje myslí takové tvrzení vážně.

„Já bych řekl, že z mého pohledu to jsou jen slova,“ řekl Todt. „Oni dělají ze Strategické skupiny velikou věc a já čtu poměrně často, že by to měla být FIA nebo FOM, kdo bude rozhodovat.

Znovu říkám, že nemám problém sednout si s Berniem (Ecclestonem) a rozhodnout, co by mohlo být pro sport dobré, znovu však říkám, že si musíme být jisti tím, že je to pro sport dobré.

Jenže věřte mi, ti, kteří říkají, že by měli být součástí a že by to měla být FIA a držitel komerčních práv, kdo rozhodne, budou těmi prvními, kdo bude křičet, že 'nejsou vedeni správnou vládou. Oni to přece nekonzultovali s námi'. Takže je způsob, jak to udělat.

Pokud budou nadále tvrdit, že bychom měli rozhodovat my, pak bych měl požádat o oficiální mandát. Nechám si to dát písemně. Tedy dobrá, pokud chtějí, dejte nám oficiální mandát a pak se uvidí, jak budou reagovat. Je to spousta řečí.“

Horner: Pravidla by měl psát někdo nezávislý, někdo jako Ross Brawn

Horner: Pravidla by měl psát někdo nezávislý, někdo jako Ross Brawn

Todt dodal, že ti, kteří kritizují F1, by měli mlčet a raději se snažit, aby byli znovu konkurenceschopní.

„Pokud si lidí myslí, že je to tak špatné, nebudou se na to dívat. Tohle může odradit sponzory, protože pokud máte velkou firmu a chcete investovat do motorsportu, řeknete si, 'Proč bych měl investovat, když slyším, že jsou lidé nespokojení?'

Vezměte si tým jako Williams, před dvěma lety byli ztracení a já myslím, že se zkrátka rozhodli, že přehodnotí svůj tým a organizaci. Nemyslím si, že šíleně investovali po finanční stránce, jednoduše odvedli lepší práci. Peníze jsou samozřejmě důležité, ale není to jen o nich.

Chápu, že když nevyhráváte, přestože jste investovali spoustu peněz, odrazuje vás to. Já ze své předchozí zkušenosti vím, že lidé říkají, že je to taková nuda. Já jim říkám, 'Pánové, nedovedete si představit, jak těžké je zůstat konkurenceschopný'.“

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Formuli E čeká o víkendu finále sezóny – dva závody v Londýně