Todt: Pravidla o motorech nezměníme, ale povolíme testování

Prezident FIA Jean Todt při návštěvě GP Turecka zopakoval, že pravidla o čtyřválcových motorech byla schválena a jsou platná. Nic na nich měnit nehodlá. Změny chce ale prosadit v oblasti testování.
Todt: Pravidla o motorech nezměníme, ale povolíme testování

Čtyřválcové přeplňované motory 1,6 litru, které mají do formule 1 přijít v roce 2013, se stále nelíbí několika týmům. Šéf Renaultu Eric Boullier dokonce nedávno uvedl, že je podle něj stále možné o nich diskutovat. Podle prezidenta FIA Jeana Todta nikoliv.

"Nic se nezměnilo," uvedl. "Bylo oznámeno, že od roku 2013 tu budou nová pravidla o motorech. Nemá to nic společného s držitelem obchodních práv. Byla jednomyslně odsouhlasena Světovou radou. Ta má 26 členů, mezi nimiž jsou dva z formule 1. Jeden zastupuje nejstarší tým, což je Ferrari, a ten druhý držitele obchodních práv, což je Bernie Eccclestone. A opakuji, bylo to jednomyslně odhlasováno. Takže v roce 2013 přijdou nové motory."

Francouz ovšem připustil, že teoreticky můžou nastat nějaké dramatické události, které by vedly k přehodnocení pravidla o nových motorech. Ale v současnosti si nic takového nedokáže představit. Co ovšem chce prezident FIA změnit co nejdříve, jsou pravidla zakazující testování v průběhu sezóny.

"Podle mě je hloupé, že se v sezóně netestuje," uvedl. "V minulosti bylo šílené, když se v průběhu roku testovalo neomezeně, ale přejít z neomezeného testování na úplný zákaz nebylo správným opatřením. Znemožňuje to testování mladým jezdcům, nemají příležitost získat zkušenosti ve formuli 1. Zajistím, aby se to v budoucnu změnilo."

Todt pochopitelně nechce návrat k neomezenému testování, do pravidel má v plánu zavést omezený počet dní. Takovou změnu už chtěl letos, ale nyní odhaduje, že se ji podaří schválit pro příští rok, nejpozději pro sezónu 2013.

Další článek: Nejrychlejší kolo zajel v Turecku Webber, nejrychlejší zastávku měl Vettel

18:02 | Kdo bude ve vedení po prvním kole?
17:13 | Ricciardo dostal napomenutí za zdržení Strolla v Q1.
15:29 | Víkend Lewise Hamiltona: Sražený mechanik v tréninku, kontakt se zdí a poškozené přední křídlo v kvalifikaci, hodiny v rychlém kole (možná poškozené zadní křídlo).
13:35 | V Soči přestalo pršet a objevilo se dokonce sluníčko. Start kvalifikace snad ve 14:00 dle plánu.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Bottas
Sobota 25. září 2021
3. trénink zrušen
Kvalifikace Norris
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00