Todt: Pravidla o motorech nezměníme, ale povolíme testování

Prezident FIA Jean Todt při návštěvě GP Turecka zopakoval, že pravidla o čtyřválcových motorech byla schválena a jsou platná. Nic na nich měnit nehodlá. Změny chce ale prosadit v oblasti testování.
Todt: Pravidla o motorech nezměníme, ale povolíme testování

Čtyřválcové přeplňované motory 1,6 litru, které mají do formule 1 přijít v roce 2013, se stále nelíbí několika týmům. Šéf Renaultu Eric Boullier dokonce nedávno uvedl, že je podle něj stále možné o nich diskutovat. Podle prezidenta FIA Jeana Todta nikoliv.

"Nic se nezměnilo," uvedl. "Bylo oznámeno, že od roku 2013 tu budou nová pravidla o motorech. Nemá to nic společného s držitelem obchodních práv. Byla jednomyslně odsouhlasena Světovou radou. Ta má 26 členů, mezi nimiž jsou dva z formule 1. Jeden zastupuje nejstarší tým, což je Ferrari, a ten druhý držitele obchodních práv, což je Bernie Eccclestone. A opakuji, bylo to jednomyslně odhlasováno. Takže v roce 2013 přijdou nové motory."

Francouz ovšem připustil, že teoreticky můžou nastat nějaké dramatické události, které by vedly k přehodnocení pravidla o nových motorech. Ale v současnosti si nic takového nedokáže představit. Co ovšem chce prezident FIA změnit co nejdříve, jsou pravidla zakazující testování v průběhu sezóny.

"Podle mě je hloupé, že se v sezóně netestuje," uvedl. "V minulosti bylo šílené, když se v průběhu roku testovalo neomezeně, ale přejít z neomezeného testování na úplný zákaz nebylo správným opatřením. Znemožňuje to testování mladým jezdcům, nemají příležitost získat zkušenosti ve formuli 1. Zajistím, aby se to v budoucnu změnilo."

Todt pochopitelně nechce návrat k neomezenému testování, do pravidel má v plánu zavést omezený počet dní. Takovou změnu už chtěl letos, ale nyní odhaduje, že se ji podaří schválit pro příští rok, nejpozději pro sezónu 2013.

Další článek: Nejrychlejší kolo zajel v Turecku Webber, nejrychlejší zastávku měl Vettel

23:03 | Correa už není v umělém spánku, i když ještě nebyl zcela probuzen. Jakmile budou vyléčeny problémy s plícemi, čekají ho další operace nohou.
17:27 | Pérez napomenut za incident s Magnussenem.
16:35 | Pérez předvolán před komisaře za incident s Magnsussenem ve druhém tréninku.
19. září | Matevos Isaakjan nahradí u českého týmu Charouz zraněného Correu. Rus jezdil dříve v GP3, formuli 3.5 a ve WEC.

GP Singapuru 2019

Pátek 20. září 2019
1. trénink Verstappen (1:40.259)
2. trénink Hamilton (1:38.773)
Sobota 21. září 2019
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 22. září 2019
Závod 14.10