Todt: Nové týmy odvádějí dobrou práci, zaslouží si respekt

Prezident FIA Jean Todt se zastal tří týmů nováčků, které letos rozšířily startovní rošt. V prvním roce se jim daří dobře a není vhodné na ně pohlížet s despektem.
Todt: Nové týmy odvádějí dobrou práci, zaslouží si respekt

"Třem novým týmům, které přišly, se v prvním roce daří, i když ani jeden z nich nezískal body. Ale jsou to úctyhodné týmy," řekl Todt pro Press Association. "Ukázaly, že jsou velmi odvážné a vstoupily do tohoto byznysu."

Kritiku si nováčci vysloužili hlavně od Ferrari. Maranellští je několikrát poslali do GP2, kam podle nich svými výkony patří. Lichotivě se o nich nevyjadřoval vždy ani Bernie Ecclestone.

"Hodně týmů a jezdců začínalo tak, že byli nekonkurenceschopní, než se posunuli na vyšší úroveň," připomněl Todt. "Teď máme 12 týmů, které se účastní formule 1, což je podle mě dobré číslo. Doufejme, že jsme na konci ekonomické krize. Myslím, že 12 týmů ve formuli 1 je povzbudivý výsledek."

Nové týmy přišly jako náhrada za automobilky, které odešly v době finanční krize. Todt je přesvědčený, že důvodem, který převážil rozhodnutí na stranu odchodu, byly špatné sportovní výsledky.

"Je to velmi těžké, když jste tak mocná automobilka, jako je BMW, Honda nebo Toyota. Shodou okolností nikdo z nich nebyl moc úspěšný. Takže když utrácíte obrovské peníze bez úspěchů, je asi snazší se rozhodnout, kam a jak investovat," uvedl prezident FIA.

"Minulý pátek jsem navštívil Hondu a jejich vývoj nových vozů je úžasný, určitě patří mezi lídry. Ale pro takovou společnost musí být velmi bolestivé, když je lídrem v nových technologiích, ale stejnou roli nedokáže sehrát ve formuli 1. To jim asi pomohlo se rozhodnout."

Další článek: V kvalifikaci Ferrari stále ztrácí, říká Massa

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.