Todt nikdy nebyl nakloněn úsporám ve formuli 1, říká Mosley

Bývalý prezident FIA Max Mosley vstoupil do volební kampaně a zkritizoval svého nástupce Jeana Todta za současnou finanční situaci ve formuli 1.
Todt nikdy nebyl nakloněn úsporám ve formuli 1, říká Mosley

Před čtyřmi lety Mosley doporučil jako svého následovníka Todta, ale teď by ve vedení FIA zřejmě raději viděl někoho jiného, možná Davida Warda, který už kandidaturu potvrdil.

Mosley to naznačil, když odpovídal na otázky Weltu am Sonntag, jedna z nich se týkala současné finanční situace týmů, kdy většina startovního pole má problémy naplnit své rozpočty.

"Velmi mě to mrzí, a to o to víc, že se tato situace rýsovala už před lety. Nedošlo k žádnému zásahu, takže dle mého názoru bylo nevyhnutelné, že to zajde tak daleko."

V závěru svého funkčního období Mosley prosazoval pro formuli 1 rozpočtový strop, ale týmy se mu vzepřely a nakonec podepsaly kompromisní řešení, ve kterém se zavázaly, že náklady sníží na úroveň z 90. let. To se ale nestalo a Mosley připisuje vinu FIA a Todtovi.

"Nikdo se k tomu návrhu (na rozpočtový strop) nechtěl nebo nemohl připojit. Týmy si místo toho vytvořily svá vlastní pravidla pro omezování nákladů, ale ve skutečnosti na ně nikdy nedošlo," vysvětloval.

"Nakonec z toho byla jen deklarace úmyslu, jen takové tlachání. Nakonec to bylo neefektivní, částečně kvůli tomu, že můj následovník Jean Todt nikdy nebyl nakloněný omezování nákladů. FIA se řádně nevěnovala problému omezování nákladů. Formule 1 teď má velký problém."

Pokud se má královna motorsportu vyhnout nejhoršímu, musí podle Mosleyho všichni spolupracovat na zavedení rozpočtového stropu, považuje ho za jediné efektivní řešení.

"Je to o přežití formule 1. Pokud se nic nestane, formule 1 se smrskne. Problém je, že menší týmy nacházejí čím dál méně věřitelů, takže jsou méně konkurenceschopné. V důsledku toho nakonec musí v tomto sportu skončit. Musí to vzdát. Je nejvyšší čas to přehodnotit," dodal.

Další článek: Dennis: Häkkinen byl zřejmě nejrychlejší z jezdců, které kdy McLaren měl

16:30 | Mrkněte na závod z Zandvoortu. Petr Ptáček odstartuje ze třetího místa.. odkaz
15:39 | Připomeňme, že Hamilton, Latifi, Grosjean a Magnussen jsou vyšetřováni, že se ve druhé zatáčce nevrátili řádně na trať.
10:15 | Mick Schumacher vyhrál závod F2 a upevnil vedení v šampionátu. Druhý Cunoda. Schumacherův nejbližší pronásledovatel C. Ilott skončil třetí, na Schumachera tak má ztrátu 18 bodů. Další pronásledovatelé v šampionátu: Ch. Lundgaard nedokončil, R. Shwartzman nebodoval.
25. září | Lamborghini oficiálně potvrdilo, že Stefano Domenicali odchází z pozice šéfa automobilky, aby od ledna 2021 převzal novou prestižní funkci. Očekává se, že nahradí Careye v čele F1.

GP Ruska 2020

Pátek 25. září 2020
1. trénink Bottas (1:34.923)
2. trénink Bottas (1:33.519)
Sobota 26. září 2020
3. trénink Hamilton (1:33.279)
Kvalifikace Hamilton (1:31.304)
Neděle 27. září 2020
Závod 13.10