Todt: Není jisté, že fanoušci budou chtít na závody F1 chodit

Todt: Není jisté, že fanoušci budou chtít na závody F1 chodit

Prezident Mezinárodní automobilové federace (FIA) Jean Todt upozorňuje, že pokud se letošní sezóna formule 1 uskuteční, není samozřejmé, že na závody budou chtít dorazit diváci nebo že budou jednotliví promotéři ochotni velké ceny zorganizovat.

Globální pandemie koronaviru si již vyžádala přeložení nebo zrušení prvních devíti závodů letošní sezóny. Svět stále neúspěšně bojuje s nemocí covid-19 a dá se očekávat, že budou postupně odloženy nebo zrušeny i další závody.

Todt nicméně věří, že F1 může letos sestavit kalendář. Řada fanoušků ale podle něj nebude mít zájem účastnit se sportovních událostí.

„Další problém, kterému budeme muset čelit, je zájem. Protože až tohle všechno skončí, budete stále chtít jet na závod? Budete stále chtít jít na sportovní utkání? Do divadla? Do restaurace? Do kina?“ řekl Todt v rozhovoru pro Motorsport.com.

Todt věří, že pokud F1 dokáže zorganizovat dvě až tři velké ceny za měsíc, bude možné sestavit kalendář až o 18 závodech.

„Jakmile budeme vědět, že můžeme začít, myslím, že bychom skutečně mohli vidět dvě až tři velké ceny za měsíc. Když začneme v červenci/srpnu a pojedeme až do prosince, máme pět až šest měsíců krát tři, to je jedna možnost,“ vysvětluje.

„Nezapomeňte ale, že můžeme čelit situaci, kdy jeden organizátor může velkou cenu uspořádat, ale nakonec si řekne 'Nechci. Nemám náladu pořádat závod'. K takové situaci nakonec může dojít. Velká cena je oslavou a už jsem to říkal dříve. Můžeme být v situaci, kdy se všechno poskládá dohromady, ale není tam pocit mít co slavit.“

Jeden ze scénářů počítal s tím, že by letošní sezóny skončila až na začátku roku 2021. Tato možnost je ale podle Todta nepravděpodobná. Poslední slovo ale bude mít společnost Liberty Media, která F1 vlastní.

„Diskutovalo se o tom a je to v rukou držitele komerčních práv. Můžete mít nějaké komerční dohody, na nás jako řídícím orgánu je říct ano nebo ne. Ale nevypadá to příliš pravděpodobně.“

Foto: Getty Images / Quinn Rooney

Doporučujeme

Články odjinud