Todt chce týmové příkazy regulovat pravidly

Prezident FIA Jean Todt připravuje změnu pravidel o týmových příkazech. Chce, aby jejich používání bylo jasně vymezeno, protože současný stav je neudržitelný.
Todt chce týmové příkazy regulovat pravidly

Todtovi nevadí týmové příkazy jako takové, ale lhaní a jejich skryté používání. "Budou regulovány pravidly," řekl pro La Stampa. "Formule 1 je týmový sport, každý tým bude zodpovědný za své chování. Lži a šifrované vzkazy jako ´šetři palivo´ nebudou tolerovány."

Návrhem nových pravidel se již zabývá Sportovní pracovní skupina a prezident FIA doufá, že připravený bude před příštím zasedáním Světové rady v Monaku 9. prosince. Tyto snahy jsou důsledkem Grand Prix Německa, při které Ferrari otevřeně použilo týmové příkazy.

Todt přiznal, že týmové příkazy jsou od svého zákazu ve formuli 1 stále využívány, ale jemnějším způsobem, aby okatě nenarušovaly průběh závodů. Tuto zvyklost Ferrari v Hockenheimu porušilo. "Byla to provokace vůči pravidlům," konstatoval.

Přitom zákaz týmových příkazů ve formuli 1 je důsledkem konání Ferrari pod vedením Jeana Todta během Grand Prix Rakouska 2002. Tehdy ještě okázalejším způsobem pustil před sebe Rubens Barrichello Michaela Schumachera těsně před cílem. Todt přiznal, že svým způsobem této události lituje, protože Schumacher by šampionát býval vyhrál i bez této pomoci. Ale ještě více by ho mrzelo, kdyby o pár bodů titul nezískal.

Všechny komplikace ale podle Todta způsobil Barrichello, protože nerespektoval dřívější dohodu. "Nemělo být nutné, abych mu cokoliv říkal," vzpomínal Todt. "Domluvili jsme se předem, že pokud bude po zastávce v boxech před Schumacherem, musí ho v klidu pustit. Souhlasil. Jezdec je placený za plnění jistých rozhodnutí."

"On ale místo toho zůstal vpředu. Padesátkrát jsem mu volal a jasně jsem to zopakoval. Místo předal v poslední zatáčce, diváci pískali, Schumi mu nechal první místo na pódiu a Ferrari dostalo pokutu za porušení protokolu 500 tisíc dolarů."

Diskuze (126) Další článek: Setrvačníkový KERS Williamsu možná najde uplatnění s novými motory
19:59 | Verstappen má pro závod 5 sad čerstvých hyperměkkých pneumatik. Tolik jich ale asi potřebovat nebude. odkaz
17:24 | Laudy se zeptali, jak by řešil Verstappena: Vyměnil Za koho? Jeho mozek!
26. května | Ferrari si nakonec nechá nové zadní zavěšení. Ve čtvrtek po problémech v Barceloně zkoušelo zpět staré zavěšení. To… odkaz
25. května | Antonio Fuoco ze stáje Charouz Racing System skončil v závodě F2 na 8. místě, což znamená pole position pro zítřejš… odkaz

GP Monaka 2018

Čtvrtek 24. května 2018
1. trénink Ricciardo (1:12.126)
2. trénink Ricciardo (1:11.841)
Sobota 26. května 2018
3. trénink Ricciardo (1:11.786)
Kvalifikace Ricciardo (1:10.810)
Neděle 27. května 2018
Závod 15.10