To nejsou závody, ale soutěž ve správě pneumatik, lamentuje Red Bull

Spolumajitel Red Bullu Dietrich Mateschitz se znovu pustil do Pirelli. Tvrdí, že italský dodavatel už neplní zadání, které od formule 1 dostal.
To nejsou závody, ale soutěž ve správě pneumatik, lamentuje Red Bull

Pirelli zkrátilo před letošní sezónou životnost pneumatik, aby jezdci museli v závodech absolvovat dvě až tři zastávky v boxech. V Barceloně to ale v mnoha případech byly čtyři.

"Ano, cílem bylo udělat závody více vzrušující větším počtem zastávek na výměnu pneumatik, ale ne tolik," řekl Mateschitz pro Autosport. "Tohle už je situace, která se od původního záměru liší."

Red Bull má proto jasno. "Tohle už nemá nic společného se závoděním. Je to soutěž ve správě pneumatik. Skutečné závody aut vypadají jinak. My za těchto okolností nemůžeme dostávat maximum z našeho vozu a jezdců."

"Kvalifikace a boje o pole position už nejsou moc reálné, protože všichni jen šetří pneumatiky pro závod. Kdybychom z našeho vozu dostávali maximum, museli bychom v závodě stavět osm až desetkrát, v závislosti na trati."

Mateschitzův poradce Helmut Marko dokonce prohlásil, že pneumatiky můžou být nebezpečné. "Opravdu po nás můžete chtít, abychom našim dvěma špičkovým jezdcům pořád říkali: 'Buďte oparní, musíte šetřit pneumatiky'?"

"Musíme měnit nastavení našeho auta, aby to vydržely pneumatiky. Mám obavy, že selhání pneumatik způsobí vážnou nehodu. To riziko tu je. Pirelli o tom můžeme jen informovat."

Další článek: Nebylo by férové teď měnit pneumatiky, říká Lotus