Titul může být udělen už v Singapuru...

Vettel si dnes opět s přehledem dojel pro vítězství, jeho týmový kolega Webber chyboval, kolidoval s Massou a v šestém kole byl nucen ze závodu odstoupit. Titul si Němec může zajistit už v příštím závodě. AKTUALIZOVÁNO
Titul může být udělen už v Singapuru...

Sebastian Vettel před včerejší kvalifikací zariskoval a nechal si nastavit krátké převodové poměry, což ho mělo znevýhodnit při předjíždění v dnešním závodě. Vettel se sice po startu propadl na druhé místo, dokázal ho předjet Fernando Alonso na Ferrari, ale vzápětí to Španělovi oplatil. Poté si jako obvykle vybudoval takový náskok, že ostatní v podstatě bojovali už jen o druhé místo.

"Velmi emocionální," komentuje dnešní závod Němec. "Tento okruh pro mě hodně znamená a je pro mě takový speciální – moje první vítězství bylo právě tady (před třemi lety s Toro Rosso). Když jsem dneska přeťal cílovou čáru, všechno se mi to vybavilo. Je to neuvěřitelné. Na tomto okruhu jsme se vždycky děsili, jestli dokážeme být konkurenceschopní. Letos jsme sem přijeli znovu a auto bylo úžasné."

Nastavení jeho převodovky, které mu umožnilo větší zrychlení při výjezdech ze zatáček, ale naopak snižovalo jeho maximální rychlost, Vettel za problém nepovažoval. "Nemyslím si, že jsme dnes nějak riskovali.  Riskovali jsme ale včera v kvalifikaci. Lidé viděli, že naše maximální rychlost nebyla moc vysoká, takže převodové stupně byly kratší. Nemohl jsem tedy tuto rychlost na rovinkách využívat, závod byl ale i tak velmi pohodový."

Titul mistra světa může být udělen už po skončení příštího závodu, a to pokud se Vettelovi podaří získat o třináct bodů víc než Alonsovi a o osm bodů více než Webberovi a Buttonovi. Když se na tiskové konferenci na Vettela obrátili s touto informací novináři, byl pilot velmi zaskočen: "WOW! Tak to jsem netušil. Abych byl upřímný, tak to pro mě byl letos neuvěřitelný rok. Celý náš tým se velmi zlepšil a stali jsme se mnohem silnějšími. Singapur odjedeme přesně tak, jako jsme byli zvyklí odjíždět všechny ostatní závody – jet tam a postupovat krůček po krůčku. Těším se a uvidíme, co se tam stane."

Mark Webber v šestém kole chyboval, narazil do Felipeho Massy a poškodil si auto natolik, že o pár desítek metrů dál musel ze závodu odstoupit. "Neodstartoval jsem zrovna nejlépe. Já a Jenson jsme jeli vedle sebe, takže jsem tam pár míst ztratil. Po restartování závodu, když zmizel safety-car, jsem zajel dobré kolo a dokázal jsem tak Jensona předjet. V dalším kole jsem pak jel vedle Felipeho, brzdil jsem na vnějšku zatáčky číslo 1 a snažil jsem se dostat do vnitřní stopy kvůli zatáčce číslo 2. Asi jsem nebyl dostatečně daleko, abych se tam vešel. Ve chvíli, kdy jsem se chtěl z tohoto manévru dostat, jsem najel na obrubník, který je tu velmi vysoký. Pak jsem bohužel narazil do Felipeho," uzavřel Webber, jenž se po nehodě ještě snažil dojet do boxů, jeho monopost však toho nebyl schopen.

 

Diskuze (62) Další článek: Button lituje nepovedeného startu, chtěl Vettela potrápit
23:58 | Podle webu RACER bude Nico Hülkenberg v pondělí na okruhu Barber testovat vůz McLarenu pro IndyCar.
18. října | Fernando Alonso zdá se pojede v USA se designem helmy, kterým chce podpořit sopečnou erupcí zasažený ostrov La Palma. Více uveřejní ve čtvrtek.
18. října | Bývalý šéf motorářů Renaultu Remi Taffin našel novou práci. Bude technickým ředitelem společnosti ORECA, který působí ve vytrvalostních závodech.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink 18.30–19.30
2. trénink 22.00–23.00
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00